Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
KÜRESEL FAUST EKONOMİK SAVAŞLARI BAŞLADI
25.11.2015

Tahir ZAN Ziraat Teknikeri

 

KÜRESEL FAUST EKONOMİK SAVAŞLARI BAŞLADI

 

Önümüzdeki kritik süreçte, “AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ya kendi para birimi DOLARDAN VAZGEÇECEK” ya da “birçok dünya ülkesi DOLARDAN VAZGEÇECEKTİR.”

 Malum sonrası “AVRO BÖLGESİNİN DAĞILMASINI” tetikleyecektir.

Çünkü; Neden 4,65 trilyon dolar sermayeli bilançoyu küçülterek daraltmaya yön vermek isteyen A.B.D. Merkez Bankası (FED)’in faiz oranını arttırsa da arttırmasa da ekonomik belirsizliğin devamlı süreceği gerçeğinin önemle ve ehemmiyetle bilinmesi gerektiği,

Büyük zorluklarla risk alarak, hatta düşman kazanarak, oldukça zahmet ve büyük uğraş vererek pek kolay olmayan olağan üstü başarılı kazanımlarla elde ettiğiniz Amerika Birleşik Devletleri dünya devi ekonomisini takdirlerimle ayakta alkışlıyorum.

Mrs. Janet YELLEN başkanlığındaki A.B.D. Merkez Bankası (FED)’in, güven amaçlı ekonomiyi faiz artışına dayanacak güce sahip olup olmadığını test etmeye yönelik sıra dışı faaliyetlere adım atılmak istenmesinin temelinde, ülkeniz ekonomisini riske sokacak lüksü yoktur./olamaz.

Neden tartışılır ekonomik verilerle işsizliğin ve enflasyonun beklentilerin değil altında üzerinde olduğu gerçeğinin tarafımca çok iyi bilindiğinden ve fark edildiğinden,

Müdahale edilmemesi halinde; Hazır olun, A.B.D. Merkez Bankası (FED) 16 Aralık 2015 günü FOMC toplantı sonrası faiz oranını zorunlu arttıracaktır.

Malum sonrası küresel finansal piyasalar aniden ekonomiye etki ederek zorlu ve kritik süreçle birlikte göreceksiniz ki, (FED) faizi artırsa da, artırmasa da ekonomik belirsizlik yine devam edecektir./görülecektir.

Mevcut durum analiz verileri, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin daha yüksek faiz oranlarına güya ihtiyaç duyulduğuna, hedeflenen enflasyon rakamların beklentilerin altında gerçekleştiğine, tarım dışı istihdam verilerin beklentilerin üzerinde olmasına yani istihdamda toparlanma görüldüğüne, istihdam artışına bağlı işsizlik verilerinin bir şekilde beklentilerin üzerinde iyi çıkmasına yönelik işsizlik oranının düştüğü belirtilmektedir./belirtilecektir. Öyle mi?

Dünyanın ispatlı en iyi para analizarı olmam nedeniyle, (Google mevcut) Avrupa ve Asya  Borsaları ile Çin Merkez Bankası gizli ve sürpriz faiz indirimi yaparken,

Amerika Birleşik Devletleri Saygın Halkının, belirleyici olmayan tüketici fiyatları yerine, neden açıklanan/açıklanacak işsizlik verilerini tartışılır, gerçeği yansıtmadığı ve inandırıcı bulmadığından,

Kimse kusura bakmasın, haklı nedenlere dayalı başta Çin Devletinin Saygın Halkının olmak üzere sesiz, yavaş ve durgun seyirli ekonomisine baskıyla yön vermeye zorlanmasına bağlı, Çin Devletinin sesiz ters hamleli test tepkisi hamlesiz doğru etkisi, anlaşılan Amerika Birleşik Devletleri ekonomisini test etmeye zora sokmuştur.

Çin Merkez Bankasındaki Dolar cinsinden rezerv, Amerika Birleşik Devletlerini gün geçtikçe telaşla uykusunu kaçırmaktadır. Gizli denge burada saklıdır.

Kırılma noktasına ramak kala küresel ekonomik savaşlar 2 ay önce gizli olmakla resmen başladı.

Uluslararası gelişen ve değişen baskı unsurları karşısında, ters ve çapraz beklenti teorimin ne denli haklı ve doğru olduğunu ispatlamak amacıyla,

Global ekonomiye dayalı hamlesiz hamleli FED’in olası faiz oranını artırması halinde, Amerika Birleşik Devletlerine çok pahalıya mal olacağına,  

Keza; Hamlesiz faust hamleli FED’in faiz oranını sabit tutması halinde ise, saklı kalmak kaydıyla Amerika Birleşik Devletlerinin güçlenen dolardan olumsuz yönde etkilenerek, uluslararası ekonomik ve finansal risklere maruz kalacağına bağlı, ekonominin negatif yönde bilerek/beklenmedik biçimde enflasyonu yükselecektir./görülecektir.

Bu nedenlerle, Amerika Birleşik Devletlerinin Saygın Halkının önlenemez beklenmedik haklı tepkisi söz konusu olacaktır./yaşanacaktır.

Çünkü; Ekonomide geleceğe yönelik kaygılar olduğu müddetçe, Dolar diğer para birimleri karşısında devamlı yükselirken, malum TL. Dolar karşısında sürekli değer kaybetmeye mahkum olmakla, zorunluluk gereği borçlandırmaya bağlı beklenen olası büyümenin ülkeyi/ülkeleri  negatif yöne götürmesi kaçınılmaz olacaktır.

Washington FED Başkanı, Newyork FED başkanı ile bir kısım FOMC kurul üyelerince yapılan şaibeli açıklamalarının temelinde,

Faiz artış beklenti sinyalleri ile Doların tırmanışa geçmesini ve artışını tetikleyerek, küresel piyasaların negatif yönde seyretmelerini teşvik etmekle para birimi “DOLAR”a yön vermek ise de, esasen ekonomideki belirsizliğe bana göre bilerek/isteyerek zemin hazırlanmakta olduğuna işaret ettiği/edeceği hamlesiz hemleli çapraz fikrim ortaya çıkmıştır.

Sonuçta; Uluslararası değişimler ve hızla yaşanan gelişmeler neticesinde,  A.B.D. Merkez Bankası (FED) 16 Aralık 2015 günü FOMC toplantı sonrası faiz oranını zorunlu arttıracaktır.

Ancak; Gelecek kaygıları “Amerika Birleşik Devletleri ya kendi para birimi DOLARDAN vazgeçecek” ya da “birçok dünya ülkesi DOLARDAN vazgeçeceği izlenimli” beklenmeyen oldukça farkındalıklı ileri fikrim ortaya çıkmıştır.

Bilgi ve takdirlerinize Dikkatle ve Önemle saygılarımla arz ederim. 23.11.2015

 Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 53487 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM