Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
AKIL VE BİLİME DAYALI ÇAĞDAŞLAŞMA MODELİ
05.11.2015

 

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

AKIL  VE  BİLİME  DAYALI  ÇAĞDAŞLAŞMA  MODELİ

Sosyal yaşamamız gereği, neden tartışılır akıl ve mantığa dayalı olmayan, hasta fikirlerimizi, hamlesiz doğru hamleli akılcı bilimsel yaklaşımla iyileştirmek mümkündür./olasıdır.

Çağdaş uygarlık yolunda üstün akıl, mantık ve bilime dayalı Ülkemizin geleceği ve bütünlüğü söz konusu olduğundan,

Ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasında, insanlık/insanlar için akıl ve bilimi zeka ile kullanmak zorundasınız.

Bunun için çağdaşlaşma yolunda uygarlık modeli hedefimiz olmalıdır.

Keza; Neden Ülkemizin aydınlık geleceğine yönelik, yeraltı kaynakları, tarım, ekonomi, iktisadi, turizm, ticari, ticari münasebetler, para politikası, tarımsal-gıda-makina-endüstri-uzay sanayi, ihracat, bilim, teknoloji, farkındalıklar ve yenilikler, gelir getirici faaliyetler, ek kazançlar, askeri vb. yönde kalkınması ve gelişmesinde,

Yetişmiş insan gücüne dayalı uluslararası rekabet üzerinde akıl almaz planlamalara yönelik doğru ve başarılı faaliyetler ile yeni yaratıcı politikalar pekala geliştirilebilir.

2023 yılı hedefi uzun vadeli istikrarsız kalkınma yerine ki olasi sapmalar şimdiden zaten gürünmektedir.

Ekonomideki daralma, kur artışlarıyla enflasyonu yükseltti. Demek ki beklentiler faiz artışını tetikleyeceği yöndedir. Uluslararası değişimlere ve gelişmelere bağlı baskı unsurları ve riskler ile işsizlik fotoğrafta net görünmektedir.

Çok dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İmkansızı başarabileceğine inandığım Etkin ve Yetkin Muhterem Sayın Cumhurbaşkanım ve Seçkin Sayın Başbakanım,

Neden kısa vadede başlanılmak üzere refah, güven ve huzura yönelik sürdürülebilir kalkınma modeli pekala baz alınabilir.

Ekonominin ivmesini hızla pozitif yeni umut ve yeni hayata olumlu yönde akıl almaz biçimde yaratma üstün bilgi, akıl ve mantığa dayalı zekayı kullanabilme beceri. kabiliyet,yetenek ve azmindeyim.

Nasıl oacak diye sorarsanız.

İlk önce kısa vadede oldukça şaşırtıcı ve cazibeli farkındalıklı istikrar ve güven sağlanmasına yönelik, oldukça çarpıcı hızla akıl almaz kalkınma programlarını,

İster il ister bölge ister sektörler bazında isterseniz merkez havuz biçiminde geliştirilebilir.

Yani öz kaynaklara bağlı sermaye, yatırım, üretim, insan faktörü, yer ve mekanlar, teknoloji, sektörler ve gerekirse bölgeler bazında,

Saklı kalmak kaydıyla, Ülkemizin tamamını modeller üzerinden planlı geliştirip uygulamak suretiyle faaliyetlere dönüştürmek üzere, üretimi şahlandırıp mutlaka sektörlerle buluşturmaya dayalı olacaktır.

İşte bu sebeplerden dolayı hayallerimizde özlenen yaşam ruhunu olanaklı kılan sağlıklı doğru düşüncelerimizin temelinde,

Geçmişten ders alarak oldukça etkili ve akılcı bilim çağına dayanacağı esasını görmek ve anlamakan başka herhangi bir seçeneğimiz kalmamıştır.

Ülkemizin çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda dış sermaye kullanmak zorunda değiliz. Böyle bir lüksümüz yoktur./olamaz. Aziz ulusumuz acısını çok çekti./çekmektedir.

Başka seçeneğimiz kalmamıştır bunun için zam yapmak zorundayız lafları inanın ülkemizin saygın insanlarını çileden çıkarmıştır. İnsanlarımız artık bunu hak etmiyor.

Yeni girişim ve oluşumla cazibeli hızla politikalar değiştirilip geliştirilmesine yönelik, durgun/yavaş büyüyen ekonomiyi öncelikle yatırımlara darbe vuran bankacılık sektörünü sil baştan olmak üzere, hazır kazanımlara tamamen son verilecektir.

Yatırımları planlı, işsizlik ve hatta gizli işsizlik üzerinden,  emsal gelişmiş bir kısım ülkelere sunduğum ve oldukça başarılı olduğu doğrulanan kısa vadeli doğru hamleli kalkınma programları  fikirlerin tamamı bana aittir. Bilesiniz.

Ülkemizin mevcut dış borçlarının öteden beri oldukça kabarık olduğu bilinmektedir.

Bu itibarla; Kesinlikle dış sermayeye ihtiyaç duyulmadan, ne pahasına olursa olsun ülkemiz kaynaklarına dayalı acilen ve derhal uygulanarak gerçekleştirilmesi mümkündür.

Bunun için öncelikle çağdaşlaşmanın önemi ve ehemmiyetini avantaja çevirme gerekliliğini bilmek ve anlamak zorundayız.

Gerçek ve sürekli yükseliş ve ilerleyişinin kalıcı olması için yüce ulusumuzu sevgi ve hoşgörüye dayalı,

Gerçekçi akılcı yaklaşımlarla eğitim, bilimsel, üstün hukuk, demokrasi, barış-huzur-güven ortamında insanca yaşama, adil yönetim, uluslararası rekabet gücüne ve laik anlayışa dayalı,

Ulusumuzun geleceği açısından, medeni uygar toplumlar düzeyine ulaştırmaktan başka bir seçenek kalmamıştır.

Bilgi ve takdirlerinize saygılarımla arz ederim. 05.11.2015

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri

 


Bu yazı 53487 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM