Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
YÜZYILIN SAĞLIK MEYVESİ KİWİ SAMANDAĞ’INDA ÜRETİLİYOR
03.11.2015

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN tarafından yürütülen,

YÜZYILIN SAĞLIK MEYVESİ KİWİ SAMANDAĞ’INDA ÜRETİLİYOR

Dünyada oldukça uzun zamandır popüler bir bitki olan kiwi,

Yaşamın bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine oldukça anlamlı evrensel görüşe dayalı,

Yüzyılın tropikal meyvesi kiwi Samandağ’ında başarıyla üretildiğini belirten Ziraat Teknikeri Tahir Zan,

Hatay’da ilk defa Seldiren Mahallesinde yetiştirilip üretime başlandığını söyledi.

Ziraat Teknikeri Zan yaptığı açıklamada “Sağlık meyvesi olarak bilinen asma benzeri kiwinin bölgemizde küçük çaplı yetiştirilip, mahsul alınacağının ne denli doğru ve haklı olduğunu ispatlamak amacıyla,

Bölgemizin ekolojik şartlara haiz elverişli iklim faktörleri, kış soğukları, aşırı sıcaklar, topoğrafik yapı, toprak kabiliyeti, sulama suyu, yetiştirme teknikleri, yetişme istekleri, benimsetme zorluğu, bahçe tesis yeri/konumu vb. büyük risk ve zorluklar içerisinde inanılmazı başarabilecek üstün zirai teknik bilgim, kabiliyetim, becerim saklıdır.

Bu itibarla; Hatay’da ilk, tarafımca üstün bilgime dayalı, çapraz ve karmaşık ileri ters risk alarak, planladığım faaliyetler yönüyle yürüttüğüm proje kapsamında, sayısız hizmetlerime tanık olan ve kabiliyetime inanan,

Samandağ İlçesi, Seldiren Mahallesinden Muhterem Sayın Kadri KAHRİMAN üreticimize,

Hayatında tanımadığı,/bilmediği külfetli ve maliyetli kiwi bahçesi tesis edilmesi yönünde benimsetme ile teşvik ederek faaliyete başlanılmıştır.

Kullanımındaki iki ayrı taşınmaz içerisinde küçük çaplı biri 3 dekar diğeri 2 dekar mesahalı alanda, demir profil knostrüksiyonlu, yüksek sistem telli direkler üzerinde, Harward cinsi kiwi bahçesi tesis edilmiştir.

Büyük gayret, emek, heves ve çabaların sonucu, 4 ncü yılına giren tesisli kiwi bahçelerinin yıllık periyodik bakımları, teknik bilgi, takibi ve izlenimleri tarafımca gönülden yapılmakta ve başarıyla yürütülmektedir.

Meyve olgunlaşmasının arzu edildiği biçimde ilerlemesine yönelik, en geç 1 ay içerisinde hasat olgunluğunda, kiwi meyvelerinin toplanabileceği öngörülmektedir.

Kiwi bitkilerinin 3 ncü yıldan itibaren meyve vermesinin sevindirici ekonomik rolü nedeniyle, geçtiğimiz yıl müşteri memnuniyetine bağlı oldukça aranılan yerli kiwi meyvelerinin çok sevildiği, gerçekleşen ürün satışlarının üreticimizin yüzünü güldürmesinden anlaşılmaktadır.

Tad, lezzet, şıra ve aromaları itibariyle, yerli üretim kiwi meyveleri hasat olgunluğuna gelmeden yok satılmaktadır. Adres belli./tespitlidir.

Bölgemizde yetiştirilen kiwi meyvelerinin besin değerleri yönüyle farklı üstün nitelikleri ispatlıdır.

Mevcut durum itibariyle, henüz meyve olgunluğuna gelmeden, M.K.Ü Bahçe Bitkileri Bölümü Doç.Dr.Müge KAMİLOĞLU, Doç.Dr.Celil TOPLU tarafından, dün itibariyle, bilgi amaçlı alınan örnek numuneler M.K.Ü. laboratuvar analizine gönderilmiştir.

Trabzon Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğünde çalıştığım hizmet yıllarında, fındık/çay bitkisine alternatif olarak kivi üretimine hiçbir zaman sıcak bakmadığım sayısız proje fikirlerimde saklı ve tespitlidir.

Karadeniz doğası gereği fındık ve çay bölgemizdir. Böyle kalacaktır./kalmalıdır.

Küçük çaplı, ara ziraatı, bahçe sınırlarında vb. bütün tropikal bitkilerinin yetiştirilmesi tabi ki mümkündür.

Ancak; Fındık/çay üreticileri ne yazık ki kiwi bitkisini alternatif ürün haline getirmiş oldukları görülmüş olup anlaşılmıştır.

Dram : Özellikle Ordu ve Giresun üreticileri, fındığı daha çok ararsınız.

Düşünsenize; Dünya fındık ihracatçısı konumundaki tek Ülke TÜRKİYE olması nedeniyle, 

Böylesi farkındalığı anlamak, avantaja çeviremek ve planlama yapmak zorundayız.

Netice ve Kanaat : Bana göre; Sürdürülebilir iyi tarım uygulamaları kapsamında, yeniliklerle farkındalığı her kesime demonstrasyonla göstermek, kazanç getirisini istihdamla kanıtlayarak sağlamak,

Ülkemizin uluslararası rekabete dayalı tarım politikalarını tartışılır,/mümkünse değil,

Bakınız; “YARADAN YÜCE ALLAH”ın ülkemize lutuf ettiği ekolojik şartlara haiz elverişli iklim faktörlerini daha çok arayacaksınız.

Akıl almaz biçimde planlı faaliyetlere dayatarak, yatırımlara yönelik kalkınma stratejisinde tarım ortak geleceğimiz olarak hedeflenmiştir.

Çünkü : Ülkemiz bir tarım ülkesidir. Bunun için tarımda kalkınmayı amaç edinmeliyiz.

Sonuç 1: Strateji, iktisadi, turizm, farkındalık, yaratıcılık, para politikası vb. sayısız olmak üzere ekonomideki gelişmeler dahil bugüne kadar ülkemiz dahil, dünya ekonomisine önemli ve büyük katkı sağladığı ispatlı toplamda 650.000 (altıyüzellibin) evet yanlış duymadınız tam 650.000 üzerindeki gönülden karşılıksız olarak sunduğum inanılmaz teori, proje fikir ve düşüncelerimin ne denli doğru ve haklı olduğunu,

Günde ülkemizde ve dünyada yüzlerce adedinin öngörülerek, önemsenerek memnuniyetle faaliyete dayalı gerçekleşmesinin tarafıma bildirilmesinin, görüldüğünden,/bilindiğinden,/anlaşıldığından, onur ve gururunu yaşamaktayım.

Sonuç 2: Samandağ İlçesi, Seldiren Mahallesinde yüzyılın sağlık meyvesi kiwi üretimi tarafımca başarıyla gerçekleştirilmiş olduğu ispatlanmıştır.

Sonuç 3: Bölgemizde kiwi meyvesine büyük ilgi duyulması, uyandırmasına ve ilgi görmesine bağlı, beklenen üretim ve tüketime talep olabileceğinin ne denli haklı ve doğru olduğunu, ters mantık hamlesiz ileri hedeflediğimden, salt hamleli fikrimi ispat etmek olacaktır.”dedi.

Bilgi ve takdirlerinize saygılarımla arz ederim. 22.10.2015


Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri 


Bu yazı 53564 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM