Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
YESREP ZEHRA
2010 KAMU PESONELİ SÖZDE
09.11.2019

2010  KAMU PERSONELİ SÖZDE SINAVI(KPSS)

 

      Kurbanlar kesilerek üniversitelere gönderilen gençler, çevrelerinde gördükleri heyecanında etkisinde kalarak üniversitelere büyük bir şevk ve beklenti ile gitmektedirler. Üniversitelerde zor sınavlar, kıl hocalar ve geçim sıkıntısı derken bin bir zorlukla aldıkları diplomalarla bir yerlere yerleşebilmenin hayaliyle yaşamaktadırlar. Ta ki acı gerçekler yüzünü gösterene kadar. Bu acı gerçekler ne mi? Hangisinden başlayayım. İşsizlik mi, geçim sıkıntısı mı, yoksa çevrenin onca okumaya rağmen adam bile saymaması mı?

 

  Bu kadar zor bir süreçten sonra devletin sen devlet personeli olabilecek aşamaları geçtin ama benim sana hazırladığım sürprizden haberin var mı dercesine gerçekleştirdiği KPS Sınavı sanırım eğitim sistemimizi en iyi anlatan durumdur. Kendi üniversitelerine ve öğretim üyelerine dahi güvenmeyen bu sistem ne kadar verimli olabilir bir düşünün. Bütün bunları kabul edip sınavlara giren gençler her şeye rağmen hayata tutunabilmek için bütün bu oyunları görmezden geliyorlar. Ama ne zaman ki oyun içinde oyun olursa işte o zaman insanlar haklı olarak tepkilerini gösterirler. 
Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının çalındığı iddiası ortalığı karıştırdı. 2010 yılında da soruların çalınması ile ilgili benzer bir durum yaşanmıştı. 2010 yılındaki KPSS’de eğitim bilimleri bölümü, soruların çalınması nedeniyle iptal edilmişti. 
ÖSYM 2012 KPS Sınavı ile ilgili açıklamada, şöyle araç kiralama denildi: “Bazı internet bebek bezi molfix  sitelerinde iddia edilen sorular incelendiğinde, kesinlikle ÖSYM’nin kullandığı görüntüde ve düzende olmadığı, imla kuralları, noktalama işaretleri, sorulardaki eksiklik gibi diğer detayların soruların, sınava giren aday veya adayların hafızasında tutarak bazı yayın organlarına kasıtlı olarak servis ettiği, sonradan zihinde tamamlanmış sorulardan oluştuğu görülmüştür.”

 

Bana göre acele edilen bir açıklama niteliğindedir. Çünkü 57 sorunun hafızada kalıp nedense yada ne hikmetse 3 tane güncel soruyu hafızasında tutan olamamış. Sizce bu işte bir tuhaflık yok mudur?  Bu durum bir an önce kafalarda hiçbir soru işareti bırakmadan giderilmelidir. Bir ülkenin olmazsa olmazı eğitimdir. Unutulmamalıdır ki; Eğitim kirlenirse o ülkede kirlenir. Ülkemizin daima temiz kalması dileğiyle…  HERKESE GEÇMİŞ OLSUN…

 

 

 

  


Bu yazı 26250 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM