Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
ERZİNDE KİVİ FARKI
17.07.2019

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

ERZİNDE  KİVİ  FARKI

Tarımda kalkınmayı amaç edinmiş Türkiye'de meyve seyreltmenin önemi halen fark edilmeyip, teknik anlamda hatırı sayılır bitkilerin dilinden ders alınmadığı ve yeterince bilinmediği açık ve net görülmektedir.

Ülkemizin ekonomik bütünlüğü ile kalkınmasına yönelik geleceği söz konusudur.

Sürdürülebilir tarıma dayalı uygun metotla sonuç demonstrasyonu gereği, Hatay'ın Erzin İlçesi, Kuyuluk Mahallesinden, Muharrem BULUT kullanımındaki küçük çaplı 400 m2 alanda, benimsetme yoluyla kivi bahçesi tesis edilmek üzere tarafımca teşvik edilmiştir.

Henüz 14 aylık kivi bitkilerinin yıllık periyodik bakımları ile teknik takip, izleme ve kontrolü tarafımca yürütülmüştür/yürütülmektedir.

Sahip olduğum sıra dışı dinamik bilgim saklı kalmak kaydıyla, Dünyanın en etkin "bireysel öğrenme yayım metoduyla" yer zeminde üreticilere yönelik neden benimsetme yoluyla, "uygulamalı" olarak hem de "MEYVE SEYRELTMESİ" yapılması gerektiği spoiler ileri fikrim ortaya çıkmıştır.

Çünkü pazar satış kabiliyeti yüksek ve standarda uygun kaliteli kivi meyvesi elde edilebileceği tarafımca sıra dışı hedeflenmiş halde ispat edilecektir.

Gelinen noktaya baktığımda, bugün itibariyle birbirine bitişik, şekilleri bozuk, gelişimleri yetersiz, ufak kalmış vb. dengelemek suretiyle,  uygulamalı olarak ne denli kivi meyve seyreltmesi tarafımca yapılmıştır.

Kivi bahçesinde herhangi bir kimyasal kullanılmadan, planladığım şekilde kivilerin vejetatif dönemleri boyunca, öncelikle çiçek gözlerini taşıyan sürgünler esas alınarak, teknik anlamda şekil budamasındaki gizli-saklı dengelere bağlı sıra dışı yaptığım müdahaleler sonucu oluşan meyve gözlerini taşıyan sürgünler marifetiyle, görüldüğü üzere sürgünler üzerinde ceviz büyüklüğünde kivi meyveleri elde edilmiştir.

Neticede; Kaliteyi ön plana çıkarmayı amaçlayan metot demonstrasyona dayalı yöntemle tarafımca "kivide meyve seyreltmesi" uygulanmıştır.

Ekonomiye dayalı olarak Ülkemiz tarımının kalkınması, ekonomik değere sahip kivinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması tarafımca amaçlanmıştır.

Üretim teknikleri aynı olmakla yöntemler arasında oluşan farklılıkları yerinde görmek, üreticimizin edindiği bilgi ve becerilerle algı ve öğrenme kabiliyeti kazandırılarak ekonomik verimliliğe katkı vermesi tarafımca öngörülmüştür.

Sonuçİnsanları üretime teşvik etmek amacıyla, fark edilmeyen kazanımları fırsata çevirebilecek pozitif farkındalıklarla ülkemizdeki tarım arazilerinin daha verimli kullanılması tarafımca hedeflenmiştir.

İlgili üreticimizin edineceği yüksek kazanım ve olumlu gelişmelerle standardın üzerinde kivi meyvesi elde edilebileceği ispat edilecektir./görülecektir.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize saygılarımla arz ederim. 15.07.2019

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 68005 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM