Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
ERZİN’DE TORBADA İSTİRİDYE MANTARI
28.11.2018

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

ERZİN’DE TORBADA İSTİRİDYE MANTARI

Dünyada üreticiler açısından büyük rağbet gösterilerek, farklı uygulamalarla üretimi yapılan ve gün geçtikçe artan beğeniyle tüketilen, gerek kültür mantarı gerekse istiridye mantarının istihdama dayalı fark edilmeyen aile ekonomisini ön plana çıkarıp, Ülkemiz ekonomisine kazandırılması tarafımca hedeflenmiştir.

Sahip olduğum popüler dinamik sıra dışı bilgim saklı kalmak kaydıyla, uluslararası binlerce proje deneyim, tecrübe ve yeteneğimle, UYGULAMALI olarak yürüttüğüm mantar üretim faaliyeti sonucu “Erzin’de Torbada İstiridye Mantarı” elde ederek ne denli yüksek başarıyla ispat edilmiştir.

Ülkemiz ekonomisinin gelişerek kalkınmasında, kütükte istiridye mantar üretimine dikkat çekerek, mantar üretimine neden gerek duyulduğuna dair nasıl yapıldığı, 07.02.2018 tarihli “Erzin’de Kütükte İstiridye Mantarı” konulu  makalemde belirtmiştim. (Google)

Kütükte sıra dışı mantar üretim faaliyeti sonucu, teknik anlamda standardın üzerinde hatasız istiridye mantarı taslakları elde edildiği/edilebileceği anlaşılıp görülmekle ispat edildiği 24.04.2018 tarihli “Erzin’de Farklı Ekonomik Yatırım” konulu yerel makalemde açık ve net belirtmiştim. (Google)   

Bilindiği üzere, Erzin İlçemizde, tarafımca UYGULAMALI olarak Mantar Kursu düzenlenmiştir. Belirtmiştim. (Google)

Uygulamalı mantar kursun çarpıcı diğer farklı özelliğini ön plana çıkarmak amacıyla, bu sefer TORBADA istiridye mantar üretimi için Erzin İlçesi, İsalı Mahallesinden, Bayan Ayşegül İLETMİŞ ile Bayan Elif ÖZ Dünyanın en etkin yayım metodu olarak kabul edilen “Bireysel Yayım Metoduyla” tarafımca eğitilmiştir.

İlgili Bayan Üreticiler, tarafımca benimsetme yoluyla teşvik edilerek, imkânsızlıklar içerisinde İsalı Mahallesinde kâin bir apartmanın bodrum katındaki 200 m2 alanda istiridye mantar üretim tesisi kurularak, “Erzin’de Torbada İstiridye Mantarı” üretimine başlanmıştır.   

Mantar işletmesinde planlandığı şekilde KOMPOSTO ünitesi zorunlu tesis edilerek, ihtiyaç duyulan klima, buhar makinası, aspiratör, sensor, sineklik, rasyonda kullanılmak üzere kurumuş bitkisel atıkları kaynatmak için su kazanı, yanmış-kurumuş hayvansal gübresi, alçı-kireç vb. araç-gereçler kullanılmıştır.

Komposto uygun hale geldikten sonra, Rusya’dan temin edilen misellerle birlikte karıştırılıp, plastik beyaz torbalara doldurulmak suretiyle, demir profil üzerine konulmuştur.

İstiridye mantar üretimine esas, üretim döneminde ısı, ışık, nem-rutubet, havalandırma, ısıtma-soğutma, buhar, sterilizasyon, su, oksijen, karbondioksit vb. kontrol altında tutularak, ekolojik  şartlara haiz elverişli iklim faktörleri oluşturuldu.

İstiridye mantarı üretimine ait plan-program dâhilinde ve teknik anlamdaki tüm faaliyetler, tarafımca düzenli olarak izlenip, kontrol ve takip edilmesi sonucu, istiridye mantar taslakları standarda uygun biçimde elde edilmiştir.

Gelinen noktaya bakıldığında, İlk aşamada 110 adet torba ile işe başlandığı UYGULAMALI istiridye mantar üretim işletmesinde, torbaların içerisinden çıkan istiridye mantarı taslakları haftada 2-3 kez hasat olgunluğuna gelerek, kilogram fiyatının 12,00 TL.den satılıp ekonomik kazanç elde edilmektedir.

Neticede;Erzin’de Torbada İstiridye Mantarı” üretimi yüksek başarıyla sonuçlanmıştır.

Bu anlamda, Bireylerin edindikleri bilgi ve becerilerle hayatlarına yön vermeye dayalı, insanların kendilerine gelir/fayda sağlayabileceklerine inandıkları mesleğe yönelerek üretime-üretkenliğe dayalı ekonomik verimlilikleri tarafımca öngörülmüş olup, fark edilmeyen sıra dışı ekonomik kazanımlar elde edilmiştir.

Sonuç; Tıbbi özellikleri yeni keşfedilen ve ekonomik değere sahip olduğu halen fark edilmeyen “torbada istiridye mantarı” üretiminin ne denli doğru, planlı, faydalı ve haklı olduğu geç anlaşılmakla, uyguladığım projede öngördüğüm yatırım ve artırım imkân ve olanakları tarafımca sıra dışı olarak ispat edilmiştir.

Sürdürülebilir tarıma yönelik, halen fark edilmeyen “torbada istiridye mantarı üretiminin” Ülkemizin ekonomik geleceğine olumlu katkı sağlayacağı geç anlaşılacaktır.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize ÖNEMLE arz ederim. 24.11.2018

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 69720 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM