Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
TÜRBÜLANSLI JEOSTRATEJİLER
15.05.2017

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

TÜRBÜLANSLI JEOSTRATEJİLER

Ülkemizin içinde bulunduğu riskli Orta Doğu Bölgesinde çapraz planla deniz aşırı “BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ” yapılarak blöfle “STRATEJİK ORTAKLIK” adı altında derin KRİZLER yaratılmıştır.

Ülkemizin EKONOMİK SINIR komşu Ülkeleri, türbülanslı jeostrateji tuzaklarla ÇOK UZAK komşu Ülkeler haline gelmiştir.

Ege ve blöflü Akdeniz’de tuzaklı, Kıbrıs’ta ve silahsız olması gereken adalarda balistik/nükleer gösterimli türbülanslı jeopolitik gelişmeler sahnelenmektedir.

Orta Doğuda yaşanan jeopolitik gelişmelerin temelinde, Ülkeleri faustla çökertmeye yönelik, Orta Doğudaki ENERJİ KAYNAKLARI ile enerji NAKİL YOLLARINDAN yararlanılması ve KONTROL ALTINA ALINMASINI amaçlayan türbülanslı jeopolitik stratejiler yürütülmektedir.

Teknolojik askeri üstünlüğe sahip saklı küresel Ülkelerin çıkarlarına dayalı jeopolitik stratejiler üretilip geliştirildiği, bir şekilde sipariş edilerek gösterime sunulduğu, gözdağı verilerek acımasız faaliyetlerin uygulandığı Dünyada yaşıyoruz.

Günümüzde sürekli bilgi, teknoloji, endüstri, tarım teknolojileri, sanayi, strateji, jeostrateji, politik, jeopolitik vb. üreten küresel Ülkeler gayri safi yurtiçi hasıladan AR-GE faaliyetlerine kaynak ayırarak ne denli yüksek önem vermektedir.

Gelinen noktaya baktığımda, sinyalleri yükselten mikro işlemciler marifetiyle küresel endüstrideki ileri teknolojik değişimler POZİTİF HIZA ulaşmıştır.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi eğitim, sağlık, tarım, endüstri, UZAY sanayi, askeri/savunma üstünlüğü, strateji, jeopolitik vb. hizmet vermek amacıyla tesis edilen AR-GE Araştırma Enstitüsü Merkezleri ile ölçülmektedir.  

AR-GE faaliyetlerini yürüten Uluslararası sistematik Ülkelerin teknolojik ÜRETİM MALİYETLERİ hızla düşerken, küresel ileri teknolojik türbülansa doğru sürüklendiği tarafımca çoktan fark edilerek Dünyada ilk seslendiğim kayıtlıdır. (Google)   

Değişen ve sürekli gelişen teknolojik değişimler endüstri için FIRSATLAR sunarken, Ülkemizde neden önemsenmediğine dikkat çekmek istedim.

Çünkü; Ülkemizde bilgi ve teknoloji GELİŞTİRMEYE yönelik, AR-GE FAALİYETLERİ bilinmiyor, kademeli bile olsa istikrarlı biçimde kaynak ayrılmıyor ve ÖZEL SEKTÖRLE paylaşılmıyor.

Deşifre etmemin nedeni, KÜRESEL TEKNOLOJİK TÜRBÜLANS, Ülkemizin girişim, faaliyet, endüstri ve ekonomisini TEHDİT EDEREK olumsuz etkileyeceğine işaret etmektedir.

Mevcut durum analizleri, Ülkemiz endüstrisindeki ürün-hayat döngüsünün düzensiz ve belirsiz biçimde türbülansa doğru sürüklendiğini göstermektedir.

Ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve geleceği söz konusudur.

Ülkemizi bekleyen küresel teknolojik türbülans TEHDİDİNE karşı, Ülkemizin sistematik olarak geliştirilmiş AR-GE faaliyetlerine YATIRIM yapması gerekmektedir.

Sınır tüm komşularla sürdürülebilir ekonomik iyi ilişkiler kurabilecek, Ülkemizi tehdit eden tuzaklı jeopolitik türbülansları delebilecek, gizli yeteneğimle hazırladığım fizibilitesi bana ait NANO TEKNOLOJİ “makro ölçek ürünlerin imalatı için atomların ve moleküllerin kontrolünü” üretebilir konumuna gelebilecek GİRİŞİMLERİ barındıran, Ülkemizi LOKOMOTİF Ülke haline getirebilecek doğru ve yüksek analizli fizibiliteler tarafımca geliştirilmiş halde saklıdır.

Popüler bilgime dayalı hazırladığım doğru ve yüksek analizli görünmeyen gerek ALT STRATEJİLER gerekse tüm ÜST STRATEJİLER, jeostrateji, politik ve JEOPOLİTİKLER türbülansa uğramayacak biçimde, Ülkemizin geleceğine hayal edilemeyen hizmet ve katkı sunacaktır.

Bu anlamda; Saklı kalmak kaydıyla Alt stratejiler Üst stratejilere ihanet etmeyecek biçimde, gerek Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Avrupa Birliği,  Almanya, İngiltere arasında gerekse Ege, Akdeniz, Kıbrıs, Adalar ve Orta Doğuda yaşanan jeopolitik gelişmeler karşısında, stratejik türbülans yaratan sıkıntılı ve yetersiz ALT STRATEJİLER ile Ülkemizin çözümünde zorlandığı dinamik yapıdan yoksun, tartışılır, sorunlu ÜST STRATEJİLER acilen masaya yatırılacaktır.

Ülkemiz ileri akıl ve çapraz mantıklı doğru düşüncelerden süzülmüş fikirleri öngören deha stratejilerle Dünyadaki değişim sürecini LEHİMİZE çevirebilecek azim ve kudretindedir.

Neticede; Dünyamızda hızla gelişen DEĞİŞİM sürecinin etkisiyle, Ülkemizin ULUSAL jeopolitik güvenliği, ekonomik kalkınması ile Ulusal çıkarları öncelik arz etmektedir.

Sonuç; Ülkemizin içinde bulunduğu riskli Orta Doğu bölgesinde, sistematik Ülkelerce sahnelenen TÜRBÜLANSLI JEOPOLİTİK GELİŞMELERE karşı, bana ait ileri hedefli çapraz TÜRBÜLANSLI JEOSTRATEJİLERLE, KRİZİ fırsata ve Ülkemizin ekonomik gelişmesini POZİTİF ivmeye çevirmek mümkündür.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize DİKKATLE ve ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 08.01.2017

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67809 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM