Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
İTTİFAKLAR İHTİYAÇLARA GÖRE DEĞİŞİR
20.12.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

İTTİFAKLAR İHTİYAÇLARA GÖRE DEĞİŞİR

JEOPOLİTİK istikrarsızlığın yıkıcı etkilerine maruz kalacak yüksek riskli Orta Doğu Bölgesinde yaşanan ciddi KRİZ yansımaların, Ülkemizi tehdit eden FAUSTLU jeopolitik eylemlere bağlı, ÜLKELERİN ÇÖZMEKTE ZORLANDIĞI RİSKLER gelecekte çok pahalıya mal olacaktır.

Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılı, düşündürücü gelişmelere karşı, YÜKSEK RİSK ALTINDA BULUNAN ÜLKEMİZ açısından, DOĞRU ANALİZ EDİLMEDEN çok tehlikeli yapılan/yapılacak BLÖFLÜ/FAUSTLU ittifakların her an yer değiştirebileceği gerçeğini görmek, anlamak ve bilmek zorundayız.

Günümüzde insanların belirli ihtiyaçlarını karşılamada, alt temel ihtiyaçlardan hiyerarşik olarak üst düzey ihtiyaçlara doğru, öncelikli temel acil ihtiyaçlar giderilmeden, YERİNE daha ileri düzeydeki en baskın ihtiyacı karşılamaya yönelik DOĞRU/YANLIŞ arayışların tercih edilmesinde, gelecekte GÜNLÜK hayatımızda BÜYÜK değişimler yaşanacağına zemin hazırlanmıştır.

İnsanların hızla değişen psikolojilerinin etkisine bağlı, zaman ve mekân açısından kategorileri belli günlük gereksinimlerin tam olarak karşılanması gerektiği yönündeki görüşün, mevcut durum analiz verilerince ÇELİŞTİĞİ ve ÖLÇÜLEBİLİR OLMADIĞI  tarafımca çoktan fark edilmiştir. 

Günlük gereksinimler karşılanmadan, üst düzey ihtiyaçların algılanamayacağı ve kişilik gelişme düzeylerini geçemeyeceği vurgusu, öz olarak değil şekil olarak değiştiğinden, kısmen yanlış olmakla TARTIŞILABİLİR ve BİLİMSEL olarak DOĞRULANABİLİR  olmadığına dikkat çekmek istedim.

Deşifre etmemin nedeni, Ülkemizin tarım, iktisadi, ekonomi, bilim ve teknolojide sürdürülebilir kalkınma ve rekabet avantajına dayalı GELECEĞE yönelik STRATEJİK ÖNCELİKLERİMİZ için, toplumun kendini gerçekleştirmesinin önündeki engelleri kaldırarak, Ülkemizin bütünlüğüne esas başarılı ve uygulanabilir STRATEJİK DÜŞÜNCELERLE hareket etmeliyiz.

Bunun için güzel umutlar, saygınlık, öğrenme, bilme, anlama, bilgi ve beceri edinme, bilim ve sanatı öğrenme vb. insanların kendini gerçekleştirme sürecine kadar ne varsa Ülkemiz bireylerinin temel, güvenlik ve sosyal ihtiyaçları karşılanacaktır.

Tüm komşu Ülkelerle ekonomik ilişkilerin neden tehlikeye girmiş olmasına bağlı, Ülkemizin ulusal çıkarları söz konusu olduğundan, KOMŞULUK İLİŞKİLERİ GEREĞİ sınır tüm komşu Ülkelerle sevgi ve hoşgörüye dayalı karşılıklı iyi geçinme yükümlülüğümüz vardır.

Çok geç kalınmış olunmakla, GENİŞ KAPSAMLI diplomasi, siyasi, tarım, sanayi, ticaret, turizm, ekonomi, iktisadi, uzay, askeri işbirliği yapılmak üzere gizli saklı değil zaruriyet gereği açık ve net  acilen UZLAŞI  DİPLOMASİSİ geliştirilecektir.

Neticede: Bölgemizde yaşanan daha fazla değişime yönelme ile FAUSTLA dönüşüm çabalarına ihtiyaç duyulduğu yönde BLÖFLE bilinçli atılan adımlar karşısında, Ülkemizin menfaatleri gereği çıkarları ne gerektiriyorsa, FIRSATLARI POZİTİF yönde dönüştürmeye dayalı ÜLKEMİZİ bütünleştirerek GÜÇLENDİRMEK zorundayız.

Ülkemizin gerçeği yansıtılarak, STRATEJİK İTTİFAKLARDA risk faktörü yeniden gözden geçirilmek üzere acilen masaya yatırılacaktır.

Sonuç: Rüzgarın yanan mumu söndürdüğünü ancak yanan yangını daha fazla körükleyerek alevlendireceği bilinmekle, ihtiyaçlar değiştiği anda ittifakların değişmesi kaçınılmaz olacağından, ittifakların her zaman KARŞI  İTTİFAK doğuracağı gerçeği yaşanacaktır.

Tıpkı aynı rüzgarla bir teknenin GÜNEYE, diğer bir teknenin KUZEYE gitmesini sağlayan rüzgarın asla olmadığını, kimsenin aklına gelmeyen YELKEN ile yönlendirildiği gerçeğini geç fark ettiğinizde, rüzgarın yönünü tayin edemezsiniz, fakat GEMİNİN YÖNÜNÜ  RÜZGARA göre değiştirmek zorundasınız.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize DİKKATLE ve ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 04.01.2016

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67907 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM