Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
YENİ HİPER AMERİKA
28.11.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

YENİ HİPER AMERİKA

Günümüzde kendi güvenlik jeopolitiğini ve ulusal çıkarlarını ön planda tutmaya yönelik, ekonomi, tarım, üretim-yatırım, endüstri, sanayi, ticaret, sermaye, finans, bilgi-iletişim, bilim ve ileri teknolojik üstünlüğü açısından DÜNYA EKONOMİSİNİ KONTROL EDEN,

Stratejik ASKERİ gücü, üstünlüğü, ortamı, yeterliliği ve rekabet gücüne dayalı Uluslararası ticareti birleştirerek, küreselleşen piyasa koşullarını yöneten ve etki eden Dünya ticaretine sahip süper güç AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNİN geleceğine yönelik,

Ekonomik buhran yaşanmasında neden zora sokulduğu SORGULANMIYOR?

Çünkü; Önümüzdeki kritik sürecin kendi seyrinde gitmeyeceği tarafımca çok iyi bilinen dış ticaret açığı, gümrük ve serbest ticaret, stratejik rezervler, gayri safi milli hasıla, tarım ve sanayideki işsizlik, istihdam verilerinin NEGATİF olması,

Amerika Birleşik Devletlerinin Dünyadaki üretim sistemini yönetemez ve kontrol edemez halde EKONOMİK GÜCÜNÜ kaybettiği anlamına gelmez.

Sadece Dünya endüstri pazarında test amaçlı DOLAR DİPLOMASİSİ faustla yerinden sarsılmıştır.

Deşifre etmemin nedeni, ABD’nin stratejik ve teknolojik uzay askeri savaş sanayisi, gücü, risk, kriz ve sorunları, JEOSTRATEJİK güç kaynakları, kavramı ve dayanağı, güvenlik ve enerji JEOPOLİTİĞİ, FED ve para politikası, GÖÇ faktörü, GÜMRÜK sistemi, VERGİ sistemi, yeni altyapı-üstyapı ne varsa MODERNİZE dayalı acilen masaya yatırılması halinde,

Demokrasi ile sağlanacak Dünya barışına, ekonomisine, ticaretine ve askeri gücüne sahip YENİ HİPER GÜÇ AMERİKA asla hayal değildir. 

Dünyamızın geleceği için süper güç Amerika Birleşik Devletlerinin yeni Başkanı Sayın Donald John TRUMP’u zorlu görev beklediğini biliyorum.

Mevcut durum analizlerini incelediğimde, Amerika Birleşik Devletlerinde tarımsal, tarıma dayalı, gıda, ticari, ekonomi, iktisadi, bilim, teknoloji, endüstriyel, savunma sanayinde faaliyet gösteren binlerce işetme/fabrika kapalı halde ATIL durumdadır.

A.B.D.nin kendi müşteri memnuniyetsizliği olduğu halde, ABD’deki Müteşebbislerin yatırım yapmak üzere, özellikle ucuz maliyetli ve cazibeli Çin ve Hindistan Devletine  yönelmeye bilerek mecbur bırakılması, üretim ve yatırıma dayalı vergiler yüksek olduğundan, tarım-ticari-sanayi işletmelerin adeta cezalandırılmış olması iyi analiz edilmelidir.

Çin Devleti Merkez Bankasındaki döviz cinsindeki rezervin 3.69 Trilyon Doları aşmış olması, Amerika Birleşik Devletlerinin BLÖFLE bilerek uykusunu kaçırdığı/kaçırmadığı tarafımca çok iyi bilinmekle saklıdır.

A.B.D. Merkez Bankası (FED) Başkanı Mrs. Jannet YELLEN’in ABD ekonomisinin ılımlı yönde ilerlediğini, enflasyon hedefine ve istihdam verilerine yaklaşıldığına dair açıklaması, mevcut analizlerle çeliştiği ve gerçeği asla yansıtmadığı manidar değildir.

A.B.D’de kötü giden tarım dışı istihdam verilerinin neden hayal kırıklığı yarattığı “DOT PLOT” çalışmasında inkar edilerek, 4,65 Trilyon Dolara yön veremeyen A.B.D. Merkez Bankası (FED)’in ekonomik belirsizliğe bağlı, 2015 yılı içerisinde 16.12.2015 gününe kadar, (FED)’in politik FAİZ artışına kesinlikle gitmeyeceğini, bu tarihten 8,5 ay önce ve 11 defa büyük iddiayla 16.12.2015 günü için FOMC toplantı sonrası zorunlu olarak hem de 0,25 faiz artırım opsiyonuna gidileceğini, Dünyada benden başka bilen yoktur. (Google)

Peki nasıl olacak?

Dünyanın ispatlı en iyi para analizarı olmam nedeniyle, POLİTİK FAİZE 1,25’den başlanılması gerekirken, çok yakın zamanda FED test amaçlı 0,50 sonra 0,75 bazından başlayıp artırımlı olarak faiz opsiyonuna zorunlu gideceğini Fed Başkanı Mrs. Janet YELLEN tarafından açıklanacaktır.

ABD’de güya işsizliği önlemek ve istihdam yaratmak için Çin ve Hindistan’da üretilen mallar düşük gümrük vergisiyle ABD’ye sokulmasının önüne geçilmesi gerektiği ortaya atılan görüşün temelinde, yatırımcıları A.B.D. içerisinde yatırım yapmaya yöneltmek kolay olmayacaktır.

Neticede: Önümüzdeki kritik süreç iyi ve doğru analiz edilmezse, uluslararası fiziki sermayenin ülkemiz dahil Dünyayı etkilemesi hedeflendiğinden, YENİ HİPER GÜÇ AMERİKA olma yolunda, düğmeye basıldığı yönde zemin hazırlandığına dikkat çekmek istedim.

Sonuç: EKONOMİK gücünü kaybedecek veya BLÖFLE EKONOMİK gücün hedeflendiği gibi ilerlediği gösterilen GÜÇLÜ SENARYOLARIN temelinde, JEOPOLİTİK yapısal gücü fark edemeyen Amerika Birleşik Devletlerinin  bölünerek dağılacak olması için değildir.

Faustlu gelişmelere bağlı Ülkemizin geleceği ve ulusal çıkarları açısından FIRSATI LEHİMİZE çevirebilecek görünmeyen STRATEJİLERİN geliştirilmesi tarafımca hedeflenmiştir.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize DİKKATLE ve ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 16.11.2016

 

Tahir ZAN

 Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67858 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM