Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
DİKEY TARIM TEORİSİ
24.10.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

DİKEY TARIM TEORİSİ

Nüfusun gün geçtikçe hızla arttığı, insanların BESLENME İHTİYACININ yeterince karşılanamadığı, yetersiz kaldığı, gelecekte asla karşılanamayacağı Dünyada yaşıyoruz.

Doğanın kirletilmiş halde çevrenin tahrip edilmiş olması, işlenebilir tarımsal arazinin azalması ve daralması, tarımsal suyun gittikçe azalması,/kaybolması, yüksek maliyetler, gıda güvenilirliği vb. eklenince birlikte, yanlış ve hatalı tarımsal uygulama ve faaliyetlerin yürütülmesi sonucu,  

Gerek şehirlerde ve evlerde, gerekse arazilerde rahatlıkla yapılabilecek biçimde tasarlanmış aparatlar içerisinde, küçük alandan çok az maliyet ve girdilerle fazla ürün alınabilecek sürdürülebilir ve uygulanabilir en ideal ve uygun çözümlü sıra dışı DİKEY TARIM spoiler fikrim ortaya çıkmıştır.

Toprak seçimine gerek kalmadan ve toprak sorunu yaşanmadan, makinalı tarıma ve personele ihtiyaç duyulmadan, yabancı ot sorunu olmadan, bitkilerin güneş sisteminden rahatça yararlanmalarına bağlı, tarımsal girdiler çok az kullanılacaktır.

Analiz verileri gereği, mevcut üretim yılında FARKLI ÜRÜN DESENİ ile BİRDEN FAZLA sebze/meyve HASADI yapılmış halde, fazla kazanç elde edilerek, saklı yer ve koordinatlarda, pratiklerden girmiş ve çıkmış halde DOĞRULANMIŞ TEORİMLE tarafımca kanıtlanmıştır.

Yerden tasarruf sağlanarak, işçilik gerektirmeden, taban genişliği alan üzerinde istenilen yükseklik kazandırılmak suretiyle, 1 m2 alana fazla tohum/fide/fidan isabet edilmesi hedeflenmiştir.

Peki nasıl olacak?

Aparat olarak kullanılması halinde; Plastik örtü geçirilerek kışın soğuktan korunması mümkündür. Birbirlerine monteli parçalar halinde ayrı ayrı tasarlanmış olduğundan, istenildiğinde farklı yer ve mekânlarda kullanılması mümkündür.

Arazilerde kullanılması halinde; Küçük çaplı 1 su tankı ve basınçlı damlama sulama sistemi marifetiyle, tasarrufla GÜBRELEME ve SULAMA SUYUN birlikte kullanılması öngörülmüş olup, her yer ve mekânda birim alandan daha fazla ürün alınabileceği, ne denli DEMONSTRASYONLARLA siz nezih insanlara TARAFIMCA ispat edilecektir.

Hipotez, varsayım değil, gerçek anlamda severek yapılacak DİKEY TARIM teorim BENİMSETME ile yapılacağından, doğayı kirletmeyecek, kirletmedi, kirletmiyor.

Dikey tarım; Arazilerin değerlendirilmesinde, düşük maliyetle hemen tesis edilmesi, taşıma ve faaliyetlerin yürütülmesinde üreticilere kolaylık sağlaması, hayatında tarımla uğraşmamış ya da imkânları olmayan insanların ufak çaplı bizzat severek bu işi yapabilmelerinin mümkün olması,

Az masraf ve emekle ev, balkon, salon, işyerleri, büro, okul, resmi dairelerin birer köşesinde, arazi dahil ne varsa her yerde faaliyetlerin yürütülmesine yönelik, ekonomik olması nedeniyle pratikte kullanılarak tarafımca yürütülecektir.

Neticede; Ülkemizin gelişmesinde geleceğin tarımı olarak tarafımca tercih edilmesinin temelinde, genç-yaşlı tüm insanların üretime teşvik edilmesine yönelik, esasen insanların büyük istek ve arzuyla kendi ürettiklerini izleyebilme, güvenle kendilerince tüketebilme imkan ve olanaklarının sağlanması ve hoşça vakit geçirmeleri asla hayal değildir.

Sonuç; Dikey tarım teorimle, toprak-su-rüzgar erozyonu yaşanmadan, su ve hava geçirgenliğinin fazla oluştuğu tespit edildiğinden, hastalık ve zararlılara karşı direnç kazandırılmasına bağlı, bitkilerin düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmesi sonucu, dikey tarımla daha hızlı üretim yapılması tarafımca hedeflenmiştir.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 17.08.2016  

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67914 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM