Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
STRATEJİ VE TAKTİK TEORİSİ
04.10.2016

Ziraat Teknikeri - Tahir ZAN

STRATEJİ VE TAKTİK TEORİSİ

Geleceğe yönelik uzun vadede yapılan üstün planlamayla, amaca ulaşmanın yolu sıra dışı analizli STRATEJİDEN geçer.

Bunun için Stratejinin başarısı BİLİMSEL yüksek PLANLAMA ve UYGULAMA SANATINA bağlıdır.

Bilim ve teknoloji çağında olmamıza rağmen, ETKİN ÖĞRENME öğrenilmesi gerekirken, niçin ve nasıl yetersiz yetiştirilmiş İNSAN KAYNAĞIMIZIN neden eğitimsiz olmasına bağlı,  

Ülkemizde beklenen ve özlenen HUKUK, teknoloji, tarım, sanayi, ticari, iktisadi, ekonomi vb. toplumsal KALKINMA yaşanmasında, amaç ve hedefi tartışmalı, sıkıntılı, sorunlu yanlış ve hatalı uygulamalarla ilgili olarak bilinen/bilinmeyen,

Strateji; Uzun vadede üstün bilgi, deneyim, araştırma ve düşüncelerle tasarlanmış taktiklerin nasıl kullanılacağına dair bir düzen içerisinde organize edilmiş, amacı ve ilkeleri belli olan GENEL HEDEFE, BAŞARIYLA ulaşmak için yürütülen bilimsel sanat vizyonudur.  

Strateji, POLİTİKA ve/veya TAKTİK değildir. STRATEJİK HATALARI taktikle asla düzeltemezsiniz. Bunun için Strateji ile TAKTİK birbirinden ayrı ve çok farklıdır.

Stratejiyi uygulamak için,  STRATEJİYLE UYUMLU  taktik gereklidir.

Başarılı Taktik; Stratejiyi desteklemek amacıyla, stratejiyle saklı kısa vadede esasen orta vadede özel bir yolla ilişkili ve bağlantısı olan, stratejinin en alt kümesine yönelik yapılan hatasız devamıdır.

ÜLKEMİZİN BÜTÜNLÜĞÜ ve ULUSAL ÇIKARLARI  söz konusu olduğundan, yüksek bilgi, güçlü network analiz verileri, kabiliyet, imkan ve olanaklar, uygun zaman, yöntem ve bilinçli metotlar marifetiyle, genel amaç ve ileri hedef doğrultusunda, enine, boyuna farkındalıklı yeni araştırma, çalışma, gözden geçirme, inceleme ve değerlendirmeler ne varsa masaya yatırılması gerektiği sıra dışı spoiler fikrim ortaya çıkmıştır.

Sistemli doğru stratejik karar verilerek planlanmış STRATEJİNİN temelinde, taktiksel hatalar, dram, hüsran, VAHİM sonucun asla olmaması gerektiğine dikkat çekmek istedim.

Peki nasıl olacak?

Endişe verici vahim durumla, faustlu gelişmelerin kontrolümüzün dışına çıktığına işaret eden sinyallerden ve değişen fotoğraftaki güçlü bulgudan anlaşılmaktadır.

Neticede; Strateji; Akıl, zeka ve mantıkla planlanırkenTaktik; insan ve makine gücüyle yapılmaktadır.

Dolayısıyla; Bugünkü SorunDünün Çözümünden Kaynaklandığından,

STRATEJİK yaklaşım düşüncelerimle, uzlaşma için bana ait görünmeyen TAKTİK ve STRATAJİNİN geliştirilmesiyle, sürdürülebilir Dünya BARIŞINI tesis etmek ve yaşatmaktan başka seçenek kalmamıştır.

Doğru stratejik karar; Eşsiz ve benzersiz Önder ve Askeri Deha “ATATÜRK”ün “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” ilkesini uygulamak üzere, hata ve sorun kabul etmeyen ne denli sosyal sorumluluk taşıyan stratejik planlamalı EĞİTİMLE, analatik çözümlemelerle doğrulanmış DOĞRU BİLGİYLE ve sadece doğru bilgiye sahip DOĞRU İNSANLA alınır.

Bilgi ve yüksek takdirlerinize DİKKATLE ve ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 10.08.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67760 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM