Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
JEOTERMAL STRATEJİSİ
16.09.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

JEOTERMAL STRATEJİSİ

Yeraltında farklı derinliklerde biriken ısı kaynağı magmanın oluşturduğu doğal yapıyla açığa çıkan olukça erimiş haldeki maddeler, kimyasal içerikli gazlar, sıcak sular, buharlar ile sıcak kuru kayaçların içerisinde bulanan basınçlı ısıdan oluşan kaynaklara JEOTERMAL denilmektedir.

YERISISI denilen bu kaynakların oluşturduğu enerjiden ekonomik olarak faydalanmayı amaçlayan JEOTERMAL ENERJİ, sürdürülebilir, tükenmeyen, diğer enerjilere rahatlıkla dönüşebilen yenilenebilir, temiz, güvenilebilir ve maliyeti en ucuz DOĞAL ENERJİ kaynağıdır.

Yurdumuzun çeşitli yerlerinde yer kabuğunun derinliklerinden ısınarak, jeolojik yapıya bağlı geçirgen veya geçirgen olmayan yapılı yerlerden, kırık ve çatlak gözenekli yerlerden yeryüzüne çıkmış meteorik sıcak su kaynakları vb. jeotermal kaynaklar yeterince görülmekle, biliniyor ve fark edilmektedir.

Jeotermal enerjinin tarımda, elektrik üretiminde, sanayide, endüstride, yerleşim yerlerinde, turizm amaçlı tesislerde, İNSAN SAĞLIĞINDA, üretim ve ısıtma uygulamalarında, hayal edilmeyen farklı yerlerde ve farklı amaçlarla çok ucuza kullanıldığı ve ÇEVRE DOSTU olarak herhangi bir risk oluşturmadığı kanıtlanmıştır.

DÜNYA jeotermal elektrik santrali tesis ederek jeotermal elektrik üretimine başlarken, jeotermal akışkanlarından farklı amaçlarla faydalanırken, JEOTERMALİ hacim ısıtmasında, madencilikte, ENDÜSTRİDE, yıkama, kurutma ve soğutma işlemlerinde, buzlanmaya karşı havayolu pistinde, spor alanlarında ve yüzme havuzlarında kullanırken,

Kullanım rahatlığı nedeniyle şehirlerde ısıtma sistemleri tesis ederek geniş çaplı yerleşim alanlarında ve konutlarda, işyerlerinde kullanırken,

TİCARİ amaçlı olarak sanayi, tarımsal sanayi, tarıma dayalı sanayi ve gıda sanayisinde, minarelli içme suların üretiminde, TARIMSAL amaçlı tesislerde, tarımsal işletmelerde, örtüaltı tarımda, tarımsal faaliyetlerde kullanırken,

Ülkemizin mevcut uygun jeolojik şartlara haiz doğal olarak oluşan jeotermal kaynakları ve rezervuar bakımından zengin jeotermal rezervlere sahip potansiyeli olduğu halde, pahalıya mal olan doğalgaz kullanımında dışa bağımlılık yerine, neden geliştirilmiş jeotermal enerji sistemlerini tesis ederek niçin avantaja dönüştüremiyor?

Çünkü; Ülkemiz geliştirilmiş farkındalıklı JEOFİZİK YÖNTEMLERİNİ bilmiyor, planlı kullanamıyor, jeotermal kullanım alanlarını çeşitlendirerek geliştirmiyor ve yaygınlaştırmıyor.

Peki nasıl olacak?

Kimse kusura bakmasın, Ülkemizde unutulmuş, terk edilmiş, harabeye dönmüş, sahipsiz Erzin Kaplıcaları gibi, faal olmayan, yetersiz yerler ne varsa sil baştan, TURİZM, TARIM ve MADENLERİN STANDART kriterleri baz alınarak, akıl almaz yüksek planlamayla Dünya markası vizyonu kazandırılması tarafımca öngörülmektedir.

İNSANLARIN SAĞLIĞINA YÖNELİK, şehirlerarası ısı kayıplarını farkındalıkla çözerek büyük emek ve zahmetlerle hazırladığım metraj, maliyet, keşif özeti, fizibilitesi, plan ve programı ne varsa bana ait olmak üzere,

TURİZM patlaması yaşanacağı Ülkemizin her İlinde, İlçesinde, bağlı tüm Köy ve Mahallesinde tek tek kaplıca merkezleri tesis edilerek evet yanlış duymadınız kaplıca gelenekleri oluşturulması gerektiği hayal edilemeyen yüksek vizyonlu spoiler fikrim gizli ve saklıdır.  

Bunun için GELİŞTİRİLMİŞ JEOFİZİK YÖNTEMLERİ ve TEKNOLOJİLER MARİFETİYLE, Ülkemizin bütünlüğünde jeotermal kuyuları açılarak sayısız kaplıca merkezleri tesis edilecektir. Merkez kaplıcalara bağlı geliştirilmiş teknolojik üniteler Ülkemizin her yerinde tesis edilerek, nezih ve saygın insanlarımızın hizmetine sunulacaktır.

TURİZME YÖNELİK TALEP YARATMAK ve kaplıca gelenekleri oluşturmak suretiyle, KAPLICA TURİZMİN geliştirilip kısa sürede hızla yaygınlaştırılması tarafımca ispat edilecektir.

“Akdeniz Tuzlu  Suyunu Ters Osmoz Metoduyla, İçme+Kullanma  Suyuna  Dönüştürme” (Google)  konu başlıklı, 13.07.2015 tarihli makalemin, (Sıcak Su+Soğuk suyu Ülkemiz dahil, tüm Ortadoğuya BEDAVA)  bir nedeni var  açık ve net açıklamıştım.

Sonuç; JEOTERMAL STRATEJİSİNİN, ÜLKEMİZ EKONOMİSİ için önemi, fark edilmeyen vizyonla KAZANCA dönüştürülmesiyle, pratiklerden geçecek ve çıkacak doğrulanmış saklı TEORİMLE Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi hayal değildir./mümkündür.

Bilgi ve takdirlerinize  ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 05.08.2016  

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67893 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM