Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
YÜZYILIN EN STRATEJİK SEKTÖRÜ GİZEMLİ ARILI TARIM
24.06.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

YÜZYILIN EN STRATEJİK SEKTÖRÜ GİZEMLİ ARILI TARIM

Ülkemizin ekolojik şartlara haiz elverişli iklim faktörleri sayesinde, ARILI TARIMIN ne denli uygulanabilir ve sürdürülebilir olması, Ülkemiz ekonomisini geliştireceği ve toplum kalkınması yaşanacağı spoiler fikrim gizli ve saklıdır.

Arılı tarımla dekar bazında kaliteli, standart ve üstün ürün elde edilmesi, şifalı bal ve diğer arı ürünlerle ek gelir elde edilmesi, arılı tarımın bereketli olması ve bol kazanç sağlaması, ürünlerin lezzet tadında güvenilir olduğunun tüketici memnuniyetiyle bilinmekle ispatlıdır.

Mukaddes bal arılarının, insanlara, bitkilere ve hayvanlara karşılıksız hizmet ve katkılara dayalı  hizmetleri  “NAHL Suresinde” açık ve net buyurulmuştur.

Bal arılarının önemini ve neden gereksinimine ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştim. “Arılı Tarımın Stratejik Vizyonu”  (Google)

Bana göre; Esasen İNSANLARA NASIL İYİLİK YAPILMASI ÖĞRETİLMEKLE birlikte şifalı ve mucizevi gıdaya işaret edilmektedir.

Dostluğun, SEVGİNİN, güzelliğin, temizliğin, İYİLİĞİN, barışın, huzurun,  verimliliğin, bereketin, kazancın, mutluluğun, ŞİFALI GIDANIN esasen KARŞILIKSIZ HİZMET ve KATKININ yetmez BİRLİKTE YAŞAMANIN sembolü, SIR ve GİZEMLİ BAL ARILARINA dikkat çekerek, belirtmiştim. (Google)

Mevcut durum itibariyle, bal arılarının bulunduğu yerde YAŞAMIN var olduğu, arıların dolaşmadığı yerlerin ÇÖLLEŞMEYE mahkum olduğu görülmektedir.

Gelinen noktaya baktığımda, Ülkemiz tarımında şaibeli güya güvenilir gıda  yönünden, insanların haklı endişeleri hakim olmakla, analiz laburatuvarınca tespitli insan sağlığını tehdit eden mevcut kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Keza; Tarımda yaşanan kopmaların temelinde, pazar ekonomisi olmadığı gerçeğine dayalı ise de, bana göre tüketici memnuniyetini belirleyen kriterin ürünlerdeki  tad, lezzet, şıra ve aroması, yetmez KOKUSU, yüksek vizyonla UÇUCU YAĞI, daha da ileri yani sır ve gizemli olan esasen ENZİMDE saklı olduğu,

Ancak ve sadece ARILI TARIMLA ÖRTÜŞTÜĞÜ/örtüşebileceği gerçeğine dayalı salt fikrim gizli ve saklıdır.

Ülkemizde toprağın, suyun ve havanın ölümcül kimyasallarla bulaştırılması sonucu, günümüzde yaşam alanları yaşanılmaz hale getirilmiş bal arılarında ölümler yaşanmakta ve koloniler sönmektedir.

Hangi iklime, bölgeye ve bitki örtüsüne göre olmayan safkan/kültür/melez hangi arı ırkı yetmez ıslah çalışmaları da yapılmamış/yapılmayacak Ülkemizde, kabul edilemez yanlış tarımsal uygulamalar ve faaliyetlere bağlı,

Yaşam alanlarına müdahalede bulunulmuş birçok arı kolonisi bir daha gelmemek üzere, bilerek/isteyerek bir şekilde Ülkemizi terk etmiş olmakla,

Ülkemiz aracılığı yok olma ile karşı karşıya can çekişmektedir. Nedenini belirtmiştim. (Google)

Güya bilinçli/bilinçsiz arıcıların marifetiyle, arı kolonilerinin bir çoğu kaybolmuş, büyük kısmı aç bırakılarak sönmüş,/ölmüş, bir kısmı hastalık ve zararlılara bağlı telef olmuştur. “İnsan Kaynaklı Bal Arılarının Gizemli Ölümü” Nedenini belirtmiştim. (Google)

Neticede; Mukaddes bal arılarının bitki-insan-hayvan ilişkileri üzerindeki rolünü bilmeyen, tarıma olan katkısını düşünmeyen, bitkilerin polinasyonu itibariyle arılı tarımın hayatımızdaki önemini fark edemeyen, arılı tarım kazancını anlamayan, arılı tarıma inanmayan, arılı tarıma düşman Ülkemizde,  ARILI TARIM  yapılmasından belli ki rahatsızlık duyuluyor. Vay halimize vay, vay.

Ülkemizin tarıma dayalı ekonomisinin kalkınması, "Yüzyılın en Stratejik Sektörü Gizemli Arılı Tarımdan" geçeceği gerçeğine dayalıdır.

Mukaddes bal arıları olmakla, sayısız konularda Dünyayı hayran bırakacak yüksek ve ileri vizyonlu üstün popüler bilgim gizli ve saklı ispatlıdır.

Toprağın dinamik yapısı tahrip edilmiş halde toprak kirletilmişse, bitkiler ölümcül kimyasallarla bulaştırılmışsa, toprak, su, hava ve çevremiz esasen doğa kirletilmişse, mukaddes bal arıların yaşam alanları yaşanılmaz hale getirilmişse büyük sorun var demektir.

Kimse kusura bakmasın, yanlış ve hatalı uygulamalar sonucu, siz belalı üreticilere bal arıları bal vermek zorunda değildir. Sizin köleniz de değildir. Asla da olmayacaktır. Bilesiniz. “Mukaddes Bal Arılarının Köleleştirilmesi Asla Gerçekleşmeyecektir” Belirtmiştim. (Google)

Sonuç; Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi, uygulanabilir ve sürdürülebilir ARILI TARIMDAN geçtiği gerçeğini fark ettiğinizde, çevrenizde bal arısı asla göremeyecek halde, soluklanacağınız bir nefes Oksijen (O2) bulamayacak ve ölümle karanlığa gitmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Bilgi ve takdirlerinize ÖNEMLE  saygılarımla arz ederim. 01.06.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67781 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM