Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
YESREP ZEHRA
4+4+4
11.06.2015

DEĞİŞİM DEĞİŞİM DEĞİŞİM …

   4+4+4’ü yazmak için tasarının en son halini almasını bekledim. Bu tasarıdaki düşünceleri şöyle açıklayabilirim sizlere:

       İlköğretim kurumlarından sonra 4 yıllık zorunlu öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları olarak tanımlanacak. İlköğretim kurumlarının toplam eğitim süresi 8 yıl olacak. ''Bu okullarda kesintisiz eğitim yapılır'' ibaresi kaldırılacak. Yasadaki, ''ilköğretim okulu'' ibaresi, ''ilköğretim birinci kademe'' şeklinde değiştiriliyor. İlköğretim 6–14 yaş grubundaki çocukların eğitimi ve öğretimini kapsayacak, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunlu ve Devlet okullarında parasız olacak. Yasanın yayımı tarihinde ilköğretim kurumlarının 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında eğitim görenler, eğitimlerini bu kurumlarda tamamlayacak.

       İlköğretim birinci kademesinin son ders yılında öğrencilere; ikinci kademede devam edebilecekleri, ikinci kademenin son ders yılında da ortaöğretimde devam edebilecekleri ''okul ve programların hangi mesleklerin yolunu açabileceği ve bu mesleklerin kendilerine sağlayacağı yaşam standardı'' konusunda tanıtıcı bilgiler verilecek. İlköğretim kurumlarının ilköğretim birinci kademe ve ilköğretim ikinci kademe okullar olarak bağımsız okullar halinde kurulması düşünülüyor. Ancak binalar ortak veya bağımsız olabilir. Ortaöğretim kurumları, ilköğretim kurumlarından sonra 4 yıllık zorunlu öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumları olarak tanımlanıyor. Bu okulları bitirenlere ortaöğretim diploması verilecek.

       Ne diyelim hadi hayırlısı kırk yılda kırk defa değiştirilen eğitim öğretim yönetmenliği ne zaman hak ettiği makama ulaşabilecek?  Çocuklarımızın geleceğini hep yeni hükümetle birlikte şekillendirmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.


Bu yazı 36442 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM