Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
TEORİNİN GİZEMİ PRATİKTE SAKLIDIR
10.06.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

TEORİNİN GİZEMİ PRATİKTE SAKLIDIR

Birbirine çok bağlı ve oldukça yakın ilişkili teorik bilimler ile pratik bilgiler,  bulunduğumuz küresel genel yaşamın kendisidir.

Teorik ve pratiğin önemi, değeri, esasen amacı DOĞRULUK ve HAKİKATTEN geçmektedir.

Çünkü; Yaşamı kolaylaştırmak için her zaman bilgilerin öğrenilmesi sistemine dayalı TEORİNİN gizemi, yaşamı hissederek anlamak, neden uygulamaya geçmek ve uygulayarak öğrenme yöntemine dayalı PRATİKTE saklıdır.

Bunun için TEORİ PRATİKTEN GEÇMEK, yetmez hatta başarıyla PRATİĞİN İÇİNDEN ÇIKMAK ZORUNDADIR.  Bilesiniz.

Aksi takdirde, İnsan hayatı bir şekilde sürekli tehdit altında hatta karanlıkta kalmaya mahkumdur.

TEORİKTE ilk adım olarak, kafadan sapmalar yerine, veri ve analizlerle derin süzülmüş üstün bilgiyle iyice düşünülüp, amacı ve ileri vizyonu belli olan hedefe dayatarak, yüksek tasarım ve planlamayla, projeye uygun faaliyetleri, hem de hatasız olarak PRATİKTE uygulanmasının, neden çok önemli ve DEĞERLİ olduğunu belirtmiştim.  (Google)

İnsanlar tüketici veya üretici olarak asla değil, İNSANLAR, İNSAN OLARAK YARATILMIŞTIR.

İnsanlar olabildiğince bilgi, bilim ve akla dayalı düşünerek, bilgi sahibi olmak, yeni bir şey keşfetmek, farkındalıkla meydana getirmek, kazanç, gelir, istihdam ve farklı hizmetlere yönelik ne varsa davranışta bulunabilirler.

Bir şeyi görmek, seyretmek, faaliyetlere dayalı ticari, sanayi ve tarımsal üretim yapabilirler. Hatta bir şeyi meydana getirmeyen ahlak, politika vb. nesneler isteyebilirler.

Teorik hayatı engellemediği bilinen ahlak ve politika ise, doğrunun ve hakikatın alanı kapsamı dışındadır.

Bana göre; Akıl ve düşünce yürütmeye dayalı, doğru olanın adaletli OLMASI, YASALARA uygun olanın ise adaletli OLMAMASI  gibi çok tehlikeli  bir çıkmaza gidilmesi yanlıştır.  Bilesiniz

Bakınız; İnsanın nihai amacı ve mutluluğu TEORİK hayattır. Bu nedenle TEORİK bilgelik, PRATİK bilgelikten her zaman daha üstün ve daha çok değerlidir.

Ancak; Günümüzde, pratiğe bir türlü geçirilemeyen faustlu kirli bilgilerle, PRATİĞİN neden her zaman TEORİYE  ihanet ettiğini spoiler fikrimle sorarlar? Vay vay vay.

Deşifre ile açıklamamın nedeni, tarımla uğraşan üreticiler TEORİK bilgilerden yetersiz ve yoksun oldukları halde, görüldüğü üzere PRATİKTE doğru uygulanması halinde üstün verim aldıkları,/alacakları, yanlış faaliyetlere bağlı ise ağır bedel ödediklerini,/ödeyeceklerini biliyor hatta kendilerine çok pahalıya mal olacağını istemeyerek de olsa zamanla öğreniyorlar. Vay be.

Çünkü; Gördüğünüz gibi PRATİKTE fark vardır.  Bilesiniz

Anlaşılacağı üzere; TEORİLER HER ZAMAN UYGULANABİLİR OLURSA, teoriye dayanabilen uygulamaların,  ne denli anlamı olduğunu o zaman daha iyi fark edersiniz.

Teori; Hipotezlerin deney ve sürekli olarak doğrulanmış gözlemlerle birlikte desteklenerek, prensiplerle açıklanan, GENEL, SOYUT VE RASYONEL DÜŞÜNCE SİSTEMİDİR.

DOĞRULUĞU kadar,  YANLIŞLIĞIN da deneylerle ispatlanması gerekmektedir.  Umarım anlaşılmıştır.

Bilindiği gibi, HER BAŞARILI İLMİN bir TEORİSİ, bir de PRATİĞİ vardır.

Esasen; TEORİSİZ PRATİK olmadığı gibi, kabul görmeyen PRATİKSİZ TEORİ de asla olamaz./olmayacaktır.

Çünkü; Teori ve pratik, birbirini tamamlayan bir bütünün, iki ayrı alanıdır. Teorinin bir gözü varsa, pratiğin sayısız gözü vardır.

TEORİNİN geçerliliği PRATİĞE, PRATİĞİN GÜCÜ de TEORİYE DAYANIR.

Bu anlamda; TEORİYİ PRATİĞE değil, PRATİĞİN TEORİYE uygulamaya konması amaçlanmalıdır.

Bana göre; TEORİK düşünme hayatı, İNSAN için SÜRDÜRÜLEBİLİR en iyi, mutlu, erdemli ve mükemmel hayat olarak düşünülmesi gerektiği esasına dayalıdır.

Bunun için hayatımızın işlevsel teorilerini, dar çerçeveyle sınırlandırırsanız, teorinin heyecanını bitirir, pratiğin de aklını başını tamamen yok edersiniz.

Neticede; Doğru ve gerçek bilgiye ulaşılması gerektiğinden, mekanizmaların birlikte işlemesi için TEORİ ve PRATİĞİN BİRLİKTELİĞİNE inanmak ve önemsemek, hatta teori ve pratiği hayatımızın dışına çıkarmadan, TEORİK-PRATİK uyuşmazlıkları acilen çözmek gerektiği salt spoiler fikrim ortaya çıkmıştır.

Sonuç; Ne kadar teorik bilgiye sahip olursanız olun, pratikte yaparak yaşamayı öğrenin ki, olayların nasıl gerçekleştiğini açıklayan bilimsel teoriler dahil ne varsa, yaptığınız uygulamalı DENEYİMLERLE, BECERİ kazanarak, PRATİĞİN ne denli FARKLI OLDUĞUNU ve TEORİYE hatasız olarak nasıl uyduğunu görürsünüz.

Bilgi ve takdirlerinize DİKKATLE ve ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 25.05.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67900 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM