Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
YER ZEMİNDE İPEK KOZALAR
08.06.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

YER ZEMİNDE İPEK KOZALAR

Dünyada ilk ve tek, Samandağ’da ipek böceği besleme böcekhanelerinde kerevet/raf kullanılmadan, yer zeminde ipekböcekçiliği başarıyla yapılarak, yaş ipek koza alımı gerçekleşti.

İpekböcekçiliği faaliyetleri kapsamında, tarafımca Üreticilerimiz en etkin bireysel yayım metoduyla eğitilmiş olup, üretimin her aşaması demonstrasyonla uygulamalı faaliyetler içerisinde hem de  yer sathı üzerinde  gerçekleştirilmiştir.

Müzikle yer zemininde ipekböceği yetiştiriciliğinin firesiz, 8-10 gün erken ve standardın üzerinde ne denli başarıyla yapılabileceği,  haklı onur ve gururuyla, Dünyaya bir kez daha tarafımca ispatlanmıştır.

Fotoğrafta görüldüğü üzere, Büyükoba Mahallesinden Rabia KAYA ile Hatice KAYA‘ya ait besleme böcekhanelerinde, herhangi bir devre ve dönemde kesinlikle kerevet, raf vb. materyal kullanılmamıştır. Salt fikrimin temelinde; İpekböcekçiliği üretiminin doğal ortamdan geçmesi gerektiği tarafımca öngörülmüştür.

Gelinen noktaya baktığımda, hayat devre ve dönemleri itibariyle 4 defa düzenli olarak deri değiştirdikleri,  tarafımca işletme mahallinde yaptığım kontrol ve izlenimlerle gözlemlenmiştir.

Üretim aşamasında, sevgi ve hoşgörüyle dünyayı hayran bırakarak, şaşkınlıkla hem de herhangi bir maliyet gerektirmeden, farkındalıkla yer zemini üzerinde standardın üzerinde yaş ipek koza elde edilmiştir.

Üreticilerin yaş ipek kozaları, Bursa Koza Birlik Yetkilisi tarafından tartımı yapılarak makbuz mukabilinde teslim alınmaktadır.

Ülkemizde ilk yaş ipek koza hasadı yapıldığının sevinci içerisindeyim.

İpekböcekçiliğini tanıtmak, yeniden yaşatmak, yaygınlaştırmak, geliştirmek, geleceğe taşımak, istihdam sağlamak, kısa zamanda elde edilen kazanç getirisini ön plana çıkarmak amacıyla, Ülkemizin stratejik Ulusal EKONOMİK kalkınmasına katkı sağlaması tarafımca hedeflenmiştir.

Bilgi ve takdirlerinize ÖNEMLE saygılarımla arz ederim. 12.05.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 68019 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM