Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KALKINMA STRATEJİSİ ÇÖKTÜ
31.05.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KALKINMA STRATEJİSİ ÇÖKTÜ

Ülkemizin tarihi, tarihin derinliklerinden gelen turizm kaynakları ve yöreleri, kültür, coğrafik, topoğrafik, biyolojik, doğal koşulları, olağanüstü çekici kıyı habitatları, iç doğal güzellikleri, deniz sahilleri ve plajları, yat limanları, iç suları ile uygun rüzgarları, kırsal turizmi, doğa spor alanları vb. güçlü potansiyeli olmasına karşın,

Turizm kalkınması yaşanmasını imkansız hale gelmesinin temelinde;

Alternatifsiz, sorunlu, plansız, dağınık, hamlesiz hamleleri avantaja çeviremeyen, vizyonu kalmamış negatif ivmeli Ülkemiz turizminin zorunlu olarak ne denli geleceğe taşınması gerektiği söz konusudur.

Ülkemizin önemsenmeyen plansız, tesadüfi gelişen hatta güven vermeyen turizmi nereye kadar sorarlar?

Açıklama zaruriyetimin nedeni; Ülkemizin geleceğine yönelik turizm yaşanması için SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİ anlamak, görmek ve geliştirmekten geçmektedir.

Ülkemizin bulunduğu hassasiyet dikkate alınarak, kıyı/iç turizm ne varsa 1. derece 1. sırada insanların can ve mal güvenliğinin korunmasında Ülkemize gelecek turistlerin hatta iç turistlerin bile haklı endişeleri hakim ise NEGATİF İVMEYE ne demeli? Olmamalıydı.

EKONOMİK ZENGİNLİĞİN ARKASINDAKİ İTİCİ GÜCÜ OLUŞTURAN ve turistler açısından farklı ve bir o kadar da çekici TURİZM DİNAMİĞİ nasıl fark edilmiyor ve niçin amaçsız, hedefsiz vizyonla neden geliştirilmiyor?

Çünkü, Turizme yönelik kazandırılmış yatırımlar bomboş halde, içlerinde sevimli ve hatırı sayılır fareler cirit atıyorsa,  turizmciler inanılmaz borçlu ve icralık durumda can çekişiyorsa, yeni müteşebbisler risk unsurları nedeniyle yatırımlardan kaçıyorsa,

Turizmden kopmalar yaşanıyorsa, turizmde çalışanlar işlerinden çıkarılmış vaziyette işsiz durumda kaderlerine terk edilmişse, yabancı/yerli turistlerin can ve mal güvenliği yoksa, turizm istihdamı önemsenmeyip yaşanmıyorsa, genç işsizliğe davet ve zemin hazırlanmışsa, geleceğe yönelik sürdürülebilir turizm kalkınma stratejisi geçerliliğini kaybetmiştir.

Bana göre; DÜNYAMIZDA EN GENİŞ VE TEK BAŞINA GLOBAL ENDÜSTRİYİ TEMSİL EDEN TURİZMİN, Ülkemiz ekonomisindeki fark edilmeyen zorunlu önemi, farkındalıklı rolü ve gücü çapraz spoiler fikrimde gizli ve saklıdır.

Gelinen noktaya baktığımda; Günümüzde turizmin geriye gitmesinde, toplumda yansıyan negatif ekonomik sonuçların aşağı ivmeli gerçekleştiği fotoğrafta açık ve net görülmektedir.

Mevcut potansiyelin turizme kazandırılması ve turizmle sürdürülebilir kalkınmanın amaçlanması bir yana, turizmle insanların sosyo-ekonomik yapısının güçleneceği, ekonomiye hareket ve canlılık getirmesi arka plana itilmiş halde, turizmle kalkınmanın Ülkemiz halkının yüksek onuruna ve hayal edilemeyen çıkarına olacağı ne yazık ki unutulmuştur.

Bunun için, Sosyal sorumluluk gerektiren sürdürülebilir turizmle, yerel kültür ve gelenekler ile sosyal kalkınmaya yönelik, turizmin ekonomik getirisinin güçlendirilmesi,

Turizmin getireceği yenilikleri, modern değişimleri, gelişmişliği, dönüşümü, farkındalığı, dünya insanları ile kaynaşması, yeni fırsatların sunulması, işsiz gezen her yaştaki insanlarımıza uygun iş bulma ve iş olanakları yaratılması, yüksek bir yaşam standardı kazandırılması popüler bilgime dayalı hedeflenmiş yüksek vizyonla tarafımca öngörülmektedir.

Ülkemizin tarihi, kültür, doğal, kıyı, kırsal, güzel ve geleneksel tatil yerleri, muhteşem manzaraları vb. olağanüstü kılan değerli TURİZM KAYNAĞINI oluşturduğu halde,

Turizmin getirisine inanılmadığı, önemsenmeyerek yüksek avantaja çevrilemediğinden, SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM KALKINMA STRATEJİSİ tamamen çökmüştür.

Mevcut durum itibariyle, günümüzde plansız, düzensiz, vizyonu kalmamış güvensiz negatif ivmeli Ülkemiz turizminin gelişmesi asla mümkün olmayacaktır.

Sonuç: Ülkemiz turizminin bilmeyerek ancak isteyerek yapıldığı tarafımca fark edilen fiziksel-ekolojik, sosyo-demoğrafik ve politik-ekonomik ilişkileri tahribata uğramış halde  zarar görmüştür.

Ülkemizin geleceği için, ortak hedefli, ileri vizyonlu sürdürülebilir turizmle kalkınmak, turizmi görmek, önemsemek, geliştirmek ve turizmi geleceğe taşımaktan başka seçeneğimiz kalmamıştır.

Bilgi ve takdirlerinize  DİKKATLE ve ÖNEMLE  saygılarımla arz ederim. 14.05.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67984 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM