Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
TÜRKİYE’DE İLK, MÜZİKLE İPEK KOZALARI
24.05.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

TÜRKİYE’DE İLK,  MÜZİKLE İPEK KOZALARI

Dünyada ilk ve tek, Samandağ’da MÜZİK EŞLİĞİNDE İPEK BÖCEKLERİ farkındalıkla kozalarını ördü.

İpekböcekçiliği yapan üreticiler, fotoğraflarda görüldüğü üzere tarafımca ve kendi imkanımla, bireysel yayım metodu ile uygulamalı halde demonstrasyonla eğiterek,

Müzikle ve sevgiyle ne denli hiç fire verilmeden, standarda uygun hem de 10 gün erken yaş koza alınabileceğini bir kez daha Dünyaya ispat etmemin onur ve gururunu yaşıyorum.

Dünyanın dikkatini çekerek, “Müzik eşliğinde İpek Böcekçiliğini” farkındalıkla yıllardır yürütmekteyim. (Google)

Bu yılın İlkbahar döneminde, Yeni Mahalleden Cemile GÜMÜŞ, Kurtderesi Mahallesinden Gültekin YILMAZ, Mağaracık Mahallesinden Nermin DÜZEL’in vb. ipekböceği besleme işletmesindeki koza hasadı bu hafta bitecektir.

Ancak bir sorun vardır. İlçemizde geçtiğimiz hafta habersiz olarak, istemeyerek yapılan sivrisinekle mücadele kapsamında, caddelere salınan kimyasalların bir şekilde ipek böcekhanelere sirayet etmesi ile bir kısım cadde boylarında yetişen dut ağaçların kimyasallarla bulaştırılması sonucu,

Fotoğrafta görüldüğü üzere, koza örme döneminde ne yazık ki bir kısım böcekler hayatiyetlerini tamamen kaybetmiş, bir kısmı etkilenmiş halde, geceli gündüzlü böceklere yaptığım müdahaleler devam etmektedir.

Yaşanan talihsizliğe bağlı, ÜRETİCİLERİN MAĞDURİYETİNE DAYALI, haklı tepkileri olmakla, üreticilerin kayıpları söz konusudur.

Neden sonuç ilişkilerini incelediğimde, insanların pisliklere bağlı sivrisineklerden rahatsız oldukları, iyi de bugüne kadar yapılan anlamsız ve hukuksuz kimyasal savaşların mücadelesi sevimli sivrisinekler ve fareler lehine sonuçlandığı halde, yürütülen işbu haksız ve mesnetsiz eylemin hukuka aykırılık teşkil ettiği yönde spoiler fikir ayrılığım ortaya çıkmıştır.

Çünkü; Yeterince zemini hazırlanmış pislikleri temizlemeye çalışan hatırı sayılır fareler ile sivrisinekler neden cezalandırılmıştır sorarlar?

Gelinen noktaya baktığımda; Ülkemiz yaş ipek koza üretim ve sektörü can çekişmektedir. Yaş ipek koza kg/fiyatı çok komik. Olmamalıydı.

Sonuç; Türkiyede ilk yaş ipek koza, yüksek profilli başarıyla elde edilmiştir. Geleceğe yönelik ipek kozayı zorunluluk gereği yeniden altın çağına taşımaktan başka seçeneğimiz kalmamıştır.

Bilgi ve takdirlerinize  ÖNEMLE  saygılarımla arz ederim. 19.05.2016

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 67872 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM