Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
YER ZEMİNDE İPEK BÖCEKÇİLİĞİ
11.05.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

YER ZEMİNDE İPEK BÖCEKÇİLİĞİ

Dünyada ilk, sadece Ziraat Teknikeri Tahir ZAN tarafından, üreticileri en etkin bireysel yayım metoduyla benimsetip eğitmek suretiyle, hem de demonstrasyonla uygulamalı faaliyetler içerisinde yürüterek, Samandağ’ında kerevetler üzerinde ve YER ZEMİNİ ÜZERİNDE,

Müzik eşliğinde İpek Böcekçiliğini” dünyanın dikkatini çekerek farkındalıkla yürüttüğüm ispatlıdır. (Google).

Geçtiğimiz yıl, büyük risk alarak Dünyada ilk ve tek, İlçemize bağlı, Büyükoba Mahallesinde Rabia KAYA ile Hatice KAYA böcekhanelerinde, herhangi bir kerevet  kullanılmadan, hem yer zemini üzerinde hem de beton zeminde ayrı ayrı olmak üzere, müzik eşliğinde ipek böcekçiliğini farkındalıkla yaparak ispatladım. (Google)

Yer zeminde yaptığım oldukça spoiler riskli denemeler, beklenmedik başarıyla ispatlı ve teyitle yarım kutudan 45.150 gr. yaş koza elde ederek sonuçla, kendime ait Dünya rekorunu 9. kez olmak üzere yeni Dünya rekorunu kırdım. (Google)

Üreticilerce inficar döneminden itibaren büyük emek ve uğraşlarla böcekhanelerine kendi imkanlarımla evet yanlış duymadınız günü birlik gidiş dönüş yaparak gerekli kontrol, inceleme ve izlenimler yapılmaktadır.

08.05.2016 Pazar günü, Büyükoba Mahallesinde Rabia KAYA ile Hatice KAYA‘ya ait yer işletme böcekhanelerinde yaptığım inceleme ve kontrolde gelinen noktaya baktığımda, mevcut durum analiz verileri gereği, fotoğraflarda görüldüğü üzere,

HERHANGİ BİR MALİYET GEREKTİRMEDEN, hayat devre ve dönemleri itibariyle; 4. dönem,  4. devre başarıyla tamamlanmış halde, 5. yaşa 4 defa düzenli deri değiştirerek oldukça sağlıklı girilmiştir.

Yaratıcı ve farkındalıklı müzikle ipek böcekçiliği başarılı çalışmalarımın temelinde; Esasen müzikle hiç fire verilmediği, normalden 10-12 gün önce erken yaş ipek koza elde edildiği ve standardın üzerinde yaş koza üretimi gerçekleştirilmiş olup, Türkiye’de ilk yaş koza hasadı yapıldığının sevinci, haklı büyük onur ve gururu içerisindeyim.

Mekan+Üretici oluşması halinde, hem de kaybolmuş sarı kozayı yeniden Samandağ’da yaşatmak üzere, İlkbahar döneminde 2, Sonbahar döneminde de 2 defa yaş koza üretimi yapılabileceği hedefli vizyonla,

Dünyaya ispat edebileceğim amaç, umut ve arzusuyla, büyük beceri, popiler bilgi, kabiliyet ve azimli spoiler fikrim gizli ve saklıdır. (Google)

Suni yani sentetik ipek sektörünün geliştiği dünyada yaşıyoruz. Günümüzde Ülkemiz ipek piyasası gerçeği yansıtmamaktadır.

Önemi eskiden beri bilinmekle yeni fark edilen ve gittikçe artan, esasen Dünya pazarında saf  ipeğe olan rağbet nedeniyle,

Samandağ olmak üzere, Ülkemizin haiz olduğu potansiyel baz alınarak, ipek böcekleriyle sevgi ve şefkatle hem de konuşmak suretiyle, ipekböcekçiliğini geleceğe yönelik yeniden yaşatmak, Dünyaya tanıtmak, yaygınlaştırmak, geliştirmek, farkındalıkla istihdam sağlamak ve kazanç getirisini ön plana çıkarmak,

İpekböcekçiliği sektörünü ne denli oluşturmak amacıyla, Ülkemizin stratejik Ulusal EKONOMİK kalkınmasına dayalı fark edilmeyen rolünü hem de ZORUNLULUK GEREĞİ ipek böcekçiliğini geleceğe taşımaktan başka seçeneğimiz kalmamıştır.

Bilgi ve takdirlerinize  ÖNEMLE  saygılarımla arz ederim. 09.05.2016

 

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 68005 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM