Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
ÇİÇEK VE ARI BALKONLU ŞEHİR VİZYONU
11.03.2016

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

ÇİÇEK VE ARI BALKONLU ŞEHİR VİZYONU

 

Yer evleri dahil, apartman yerleşkelerin balkonlarında dileyen 1’er arılı koloni ile arıcılık yapmaları öngörülmektedir.

Proje fikrimin esas amacı; İnsan kaynaklı yanlış tarımsal uygulamaların yapılmakta olduğu güya tarım Ülkesi Ülkemizde, bitikler ile hayvanlara kullanılan, ölümcül kimyasallarla bulaştırılmış bitki örtüsüne dikkat çekilmesi yönüyle,

İnsan kaynaklı doğanın isteyerek ve bilerek tahrip edilmesi,

Kalıntı içeren bitkisel/hayvansal ürünlerin insan sağlığını etkilemesi,

Ölümcül kimyasalların canlıları tehdit etmesi,

Kontrolsüz ve denetimsiz kimyasal gübre ve ilaç kullanımının yasaklanması gerektiği,

İnsan kaynaklı yanlış tarımsal uygulamalara son verilmesi,

Uygulanabilir ve sürdürülebilir tarım politikalarının hayata geçirilmesi,

Bal arılarının hayatımızda ne denli önemi ve ehemmiyetinin ön plana çıkarılması,

Arıcılık faaliyetlerine ilgi duyulması,

Tarımda arının bilinmeyen ve fark edilmeyen etkileyici rolünün demonstrasyonlarla tanıtılması gerektiği,

Arılı tarımın etkinliğinin  fark ettirilmesi ve benimsetilmesi,

İnsanların neden doğayı tanımasının sağlanması ve sevdirilmesi gerektiği,

Doğal tarım yapılmasının sağlanmasının teşvik edilmesi,

İnsanları üretime teşvik etmenin kaçınılmaz olduğunun ispatlanması,

Üreticiler açısından kaliteli, standart ve bol ürün sağlanması,

Küçük gerçekler yönüyle, ufak çaplı aile ekonomisine katkı sağlanması,

Verim artırıcı yönüyle bölgemiz tarımına olumlu katkı sağlamasını ön plana çıkarmak olacaktır.

Proje fikrimin genel hedefi; Arılı tarımsal üretimi teşvik etmek ve yaygınlaştırmak olacaktır.

Esasen unutulmuş arıcılık faaliyetlerini, şehir/yerleşke merkezine dayatarak, çok boyutlu sürdürülebilir arılı tarımı ispat etmeye yönelik olacaktır.

Bilinmeyen Sorun; Akdeniz iklimine müsait İtalyan Karniyol arı ırkı İstasyonu niçin yapılmıyor./yapılmamış./yapılmayacak?

Akdeniz iklimine uygun olmayan güya Kafkas melezi arılarla bu iş asla yürümez.

Vatandaş hastalık ve zararlılara bulaşmamış arılı koloni almak isterse, arılı koloniyi nereden temin edecek? Tarım Ülkesi Ülkemizde sağlam arılı koloni asla bulamazsınız.

Tartışılır zayıf/yetersiz/hastalıklı/zararlılara bulaşmış arılı koloniler maalesef piyasada satılıyor. Hiç kimsenin umurunda bile değil? Arıcılığın geri plan itilmiş ve ne hale düşürüldüğü ortada.  Ne demeli.

Tarım Ülkesinde böyle bir şey olabilir mi?

Yurt içi dahil, birçok Uluslararası arıcılık paneline resmi davet edildiğim halde, engellenerek manidarla  gönderilmediğim Türkiye’de yaşıyoruz. Sözün bittiği yer.

Kimse kusura bakmasın, ya beyin göçü verilecek/yaşanacak ya da asla kalkınma gerçekleşmeyecektir.

Neden Ülkemizin bütünüyle kalkınmasının kime ne zararı var sorarlar? Çünkü; Ülkemizin kalkınmasından rahatsızlık duyuyorsunuz öyle mi? Yazıklar olsun.

Bugüne kadar hiç kimse tarafından bilinmeyen Mukaddes Bal arılarıyla ilgili sayısız gizemli konuları dünyaya seslenerek açıkladım. (Google)

Düşünebiliyor musunuz arılara püskürtülen dumana bağlı, binlerce koloninin gözleri kör edilmiş, uçamaz halde uçuş delikleri kapalı halde ispatladığımı,

Dünyada benden başka bu kabul edilmezi vurgulayan başka kimse yoktur. (Google)

Dünyadaki arıcılık faaliyetlerini Ülkeler bazında günü gününe takip ediyor ve oldukça garip arıcılığı önemsiyorum.

Bana göre; Şükretmek ve bereketli kılmak adına isterim ki; Ülkemizde arılı tarımın neden önemsenmediğinden ne denli kalkınamıyoruz ve asla kalkınamayacağız?

Bu işe fark edilmeyen küçük gerçekler yönüyle, Şehirde yaşayan siz değerli nezih insanlardan başlanılması gerektiği çapraz ve karmaşık fikrim ortaya çıkmıştır.

Peki nasıl olacak?

İlgili şahsiyetler 1 (bir) gün içerisinde evet yanlış duymadınız tarafımca en etkili bireysel yayım metoduyla eğiterek, kesinlikle MASKE olmaksızın, BİR AİLE FERDİNİZ GİBİ, gönülden dostluğa dayalı sevgiyle,

Benim Saygıyla Eğildiğim Mukaddes Bal Arılarıyla nasıl ve ne şekilde konuşulduğu demonstrasyonla tarafımca ispat edilecektir.

Meskenlerdeki balkonun kapalı bölümünün altında olmak üzere, bir kısım çatı katında olmakla, büyük uğraş ve emekle kendimce tasarladığım, 3-4 kat verilebilecek tarzda, yukarı-aşağı oynak ayarlanabilen çok amaçlı sadece 2 adet profil demir üzerine,

Büyük gerçekler yönüyle, mecburen piyasadan muhtemelen hastalık veya zararlılarla bulaşmış arılı koloni/koloniler konulacaktır.

Diyebilirsiniz ki, neden Arıcılık Vakfı Kazanlı/Ankara ile Ardahan/Kars Arıcılık İstasyonları değil, çünkü ispatlı ne olduğu belli değil? Böyle bir şey olabilir mi?

Halkımızın dostane komşuluk ilişkileri gereği, aralarında balkonlardaki kolonilerden kaynaklı sorun yaşanacağını beklemiyorum.

Ülkemizin Sayın Bayan/Erkek seçkin güzide insanları, balkonlarını envari çiçek saksılarla süsleyip, görsel farklı dekorasyonlarını modern peyzaj ruhuna yansıtarak yaşatabilecek azim ve çalışkandır.

Sonuç; Şehir içerisinde mevcut yerleşke balkonlarında, popüler bilgime dayalı tarafımca tasarlanmış “ÇİÇEK VE ARI BALKONLU ŞEHİR VİZYONU” sıra dışı fikrimin gerçekleşmesi halinde, göreceksiniz ki dünyayı şaşkına çevirerek, nezih halkımızın gönülden sevgiye dayalı engin tavrı Dünyaya emsal teşkil edecektir.

Bilgi ve takdirlerinize HOŞGÖRÜYLE saygılarımla arz ederim. 09.03.2016

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri


Bu yazı 53424 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM