Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Tahir ZAN
TARIMSAL UYGULAMALARDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
30.11.2015

Ziraat Teknikeri Tahir ZAN

TARIMSAL UYGULAMALARDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİN CANLILAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Günümüzde modern tarım uygulamaları adı altında bitkilere ve hayvanlara verilen hormonlar ile toprakta düzensiz, bilinçsiz ve insafsızca aşırı biçimde kullanılan kimyasal gübre ve ilaçlara bağlı, toprak ve suda oluşan kalıntılar ile kirlilik kaynaklarının,

Bitkisel, hayvansal, su ürünleri istihsali ve üretimi ile insanlar olmak üzere bütün canlıların yaşamını etkilediğine  şahit olduğumuz günleri naklen izliyoruz.

Yapılan tarımsal uygulamalardaki değişimlerin etkisiyle, toprağın doğal yapısı ve canlılığı öteden beri göz göre göre bozulmuştur.

Toprak Yönüyle; Yaradan “YÜCE ALLAH’ın“ affına sığınarak, toprağın kalitesi, dinamik özellikleri, temel yapı maddeleri, sıvı-katı-gaz fazları, ısı iletim ve difüzyonu, toprağın fiziksel-kimyasal, fizikokimyasal, biyolojik, biyokimyasal, mekaniksel özelliği ve dengesi inanılmaz aşırı biçimde tahrip olmuştur.

Neden bilerek ve isteyerek yapılan güya tarımsal uygulamalarla toprağın yatalak hasta hale getirilmesine yönelik, hiç kimseyi ilgilendirmediğini adama sorarlar?

Toprak-Su-Hava Yönüyle; Kirleticilerin mikrobiyal üretimi, özellikleri ve organizmaları, toprak-su-hava erozyonun mekaniği fertigasyonu, tarım ekosistemindeki toprak, bitki ve canlı stres fizyoloji kaynakları vb. inanılmaz etkilenmiştir.

Yanlış ve kabul edilemez eylemli faaliyetlere göz yumularak adeta teşvik edilmiştir. Bir hiç gibi çaresizlik içinde gelinen noktaya baktığımda, tüm canlılara hayat veren su kaynaklarını barındıran güzelim toprağı daha da çok arayacaksınız.

Bitkiler yönüyle; Ne olduğu bilinmeyen bir şekilde tükettiğimiz meyve ve sebzelerdeki farklı irilik, şekil- renk bozuklukları, meyve ve sebzelerin çekirdeksiz olması, içinin çok sulu, süngerimsi, oldukça sert, bozuk ve boş olması, hormon kalıntısı, hemen yumuşaması ve bozulması, tad, lezzet, şıra, aroma, enzim, uçucu yağ olmayışına bağlı güvensiz ve endişeli olduğu tespitli herkesçe bilinmektedir.

Hayvanlar yönüyle; Gelinen noktada, çaresizlik, zaruriyeti anlamsız beklenti teorisinin dayatılmasının ne denli haksız ve yanlış olduğunu ispatlamak amacıyla, isyanını sesiz ölümlere bırakması, hüzün ve derin bakışlarının büyüleyici gizemi evet iyi baktığınızda hayvanların oldukça garip ve manidar ve gözleri yaşlı matem doludur. Yazık ya çok yazık.

Bakınız, hayvansal üretimde güya tedavi amaçlı uygulamalarda halen sürdürülerek kullanılmakta olan söz konusu hormonlar, hayvanların üreme sistemlerini istenildiği yönde değiştirilmesi, büyüme ve kilo artışının sağlanması vb. amaçlarla kabul edilemez biçimde kullanılmaktadır.

Avrupa’da yıllar önce kullanılan bir çok sentetik östrojen hormonu hayvanlarda büyüme hızını artırma amaçlı kullanılmış ise de, kanserojen etki gösterdiğinin sonradan anlaşılması üzerine sığır ve tavuklarda kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Bizde ise Allaha emanet yaşıyoruz. Vay halimize vay.

Bitkiler ve Hayvanlar yönüyle; Gelinen noktada güya periyodik bakımlarını yaptığınız bitkiler size asla ve asla mahsul vermek zorunda değil, vb. evinizin önündeki asma da size üzüm vermek zorunda değildir.

Mukaddes bal arıları bile size asla ve asla bal vermek zorunda değil, süt ineği size süt vermek zorunda değil, köpek evinizin önünde beklemek zorunda değil, eşek sizi sırtında taşımak zorunda değil, bildiğiniz kedi fareyi yemek zorunda değil, sivrisinekler sadece pisliklerle beslenmek zorunda değil, çünkü oldukça haklı gerekçelere bağlı sizleri sokma ve kanınızı emmesine davetiye zemini yeterince hazırlanmıştır.

Canlılar Yönüyle; Canlıların yaşamı için vazgeçilmez olan toprak ve su kaynaklarının büyük kısmının azaldığı/kullanılamaz hale gelmiş olduğu, kullanılan pestisitlerin ise gıda, hava, su ve toprak yoluyla bir şekilde insanlar başta olmak üzere tüm canlılara bulaştığı görülmektedir.

Tüketici memnuniyetsizliğinden duyulan endişelerden oluşan rahatsızlıklardan, davranış ve şekil bozuklukları, sinir sistemi tahripleri, stres, panik atak ve gizli farklı hastalıklardan yeterince anlaşılmıyor mu zannediyorsunuz?

Emsal Kadınlar Yönüyle; Erkeklere emanet edilmş kadınlara karşı itibar etme, değer verme, iyiyi-sıkıntıları paylaşma, güler yüzle mümkünse meziyet aramaya ve birlikte mutlu olmaya ve hayırlınız olmaya yönelik, erkeklerin sevgi-saygı ve hoşgörüye dayalı  iyi davranma ve iyi geçinme yükümlülükleri vardır. Erkek ya da kadın üstün hak iddiasında eşit haklara ve adalete sahiptir. Ne bir gül ne de bir diken olan Saygın dünya kadınlarının karşılıklı güzel dayanışma olgunluğunda uzlaşıcı ortak noktalarda  olmak kaydıyla, kadınlar asla ve asla aşağılanamaz, dövülemez, horlanamaz ve kadınlarımıza kötülük edilemez. Bir hakkın suistimalini önlemek bakımından ise erkeklere mecburi hizmet etme zorunluluğu dayatılamaz./yoktur. Kadınlarımızın hak etmiş olduğu değer “Cennet annelerin ayağı altındadır.” Buyurulmuştur.

Evet Öyledir; Mega mental aritmetik, analiz cebir, uzay matematik, uzay fizik, uzay geometri, analitik geometri, analatik kimya, analitik çember, pi analitik fizik, hipotez ve analitik zeka beklenti teorisi gereği,

Göreceksiniz ki, vicdan ve gönülden olmadığı müddetçe dayatmayla mecbur kılarsanız, mukaddes bal arıları gibi buralara bir daha gelmemek üzere kendi ballarını kovanda bırakıp, bu yerleri  terk edeceklerdir./etmişlerdir.

Neticede:Bitkilere ve hayvanlara yapılan hatalı ve yanlış hormon uygulamaları sonucu hayvan et, süt ve yumurtalarında yüksek kalıntı riski oluşturmaktadır.

Çünkü; Neden insan sağlığı açısından oldukça çok etkili olduğu tespit edilmiş halen merhametsizce ve insafsızca bitkilerde uygulanan hormonların insan sağlığını doğrudan etkileyerek çok tehlikeli olduğunu, keza; daha da tehlikeli olan hormonların kabul edilemez biçimde hayvansal üretimde de kullanılmasına bağlı,

Sonuçta; Başta insanlar olmak üzere bitkiler ve hayvanları tüm canlılar  tarafından hormonların bir şekilde alınması sonucu, bilemediğiniz bir çok olumsuz etkiye yol açtığı araştırmalarla tespit edilmiştir.

Bilgi ve takdirlerinize hassasiyetle ve önemle saygılarımla arz ederim. 27.11.2015

Tahir ZAN

Ziraat Teknikeri

 


Bu yazı 53375 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM