Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
SAMANDAĞ’DA HARİRİT ADAR BAYRAMI KUTLANDI
GÜNDEM
2023-03-15 15:31

SAMANDAĞ’DA HARİRİT ADAR BAYRAMI KUTLANDI

 

SAMANDAĞ’DA HARİRİT ADAR  BAYRAMI KUTLANDI

Hatay Deprem Dayanışması Samandağ da haririt Adar  bayramını depremzedeler ile birlikte kutladı ve sütlaç dağıtımı yaptı.

Her yıl gibi Haririt Edar Bayramı'nda bir araya gelen Samandağlılar  Hatay Deprem Dayanışması tarafından hazırlanan sütlaçlar paylaşarak bayramını birlikte kutladık. Kültürümüzü de kentimizi de birlikte ayakta tutacak, birlikte yaşatacağız!

Kültürümüzü de kentimizi de birlikte ayakta tutacak, birlikte yaşatacaklarını söyleyen Konu ile ilgili açıklama yapan Selva Oruç  “Haririt Adar Bayramı yöremizde birlik, beraberlik, dayanışma, barış, paylaşma ve kardeşlik değerlerini barındıran önemli bir gelenektir. Geçmişte ineği olmayanlara süt verilerek evlerde haririt (sütlü muhallebi) pişmesi sağlanırdı. Haririt Adar ipeğin beyazını sütlacın beyazı ile örtüştüren bir gelenektir. İpek böceklerinin beslendiği dut yaprakları için bereketli bir yıl temennisi ile 14 Mart´ta (rumi; evvel edar) günü kutlanan ve bu günde sütlü muhallebi yapılıp dağıtılan bir kültürel bayramımız olan ´Haririt Edar ´ Bayramı da bununla ilgilidir. Dağıtılan sütlaç kaselerinin, toplum olarak sahip olduğumuz sevgi, kardeşlik, paylaşma, dayanışma, huzur ve güven gibi değerlerimizle yüreklerimizi daha da bütünleştirmesi, atalarımızdan bizlere miras kalan bu kültürel mirası yaşatmak, dileğiyle Haririt Adar´ını kutluyorum' değerlendirmesinde bulundu.


Bu haber 384 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM