Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
KÖPEKLERİN ZEHİRLENMESİNE HAYVANSEVERLERDEN TEPKİ
GÜNDEM
2022-08-11 13:38

KÖPEKLERİN ZEHİRLENMESİNE HAYVANSEVERLERDEN TEPKİ

KÖPEKLERİN ZEHİRLENMESİNE HAYVANSEVERLERDEN TEPKİ

Samandağında  kedi ve  köpeğin zehirlenerek öldürülmesi hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

Abdullah Cömert Alanında toplanan hayvanserler adına basın açıklamasını Leyla Uyumaz ve Gökhan Kimyon okuyarak

Şu ifadelere yer verdiler “

öncelikle burada bulunan duyarlı herkese hoş geldin diyoruz ve toplanmamıza vesile olan belli başlı konulara açıklık getirmek istiyoruz. maalesef, şahit olduğumuz üzere Hatay'da bilinen kadarıyla, yalnızca 1 ayda 16 kedi ve köpek dostumuz zehirlenerek katledilmiştir. bizler burada, sessiz canlarımıza ses olmak için toplanmış bulunmaktayız ve açıkça ifade etmekten çekinmiyoruz: yetkililer gerekli tedbirleri almaya başlayana kadar olayların takipçisi olmaya ve kanıtları kamuoyuna sunmaya devam edeceğiz!

     Samandağ'ın son zamanlarda gündeme getirilen konularından biri sokak köpeklerinin yayalara veya motorlu sivillere saldırmalarıydı. bunun üzerine oluşturulan algı tamamen hayvan düşmanı temalı, asıl suçluyu gözardi etmeye meyilli bir algıydı. bu suçlamalarla zehirlemeler veya toplatmalar meşrulaştırılmaya çalışılsa da bizler sokaktaki canlarımızın aç olduğunu, açlığın onları saldırganlastırdığını biliyor ve bunu savunmaktan çekinmiyoruz! Bu konuda suçlanacak bir unsur varsa o da özelde Samandağ belediyeciliği, genelde ise bu çürümüş sistemin ta kendisidir.  Sokak canlarımızın yaşam alanlarını işgal edip, yiyecek kaynaklarına ulaşmalarına çeşitli şekillerde engel olup, yaşam koşullarını her açıdan yaşanmaz hâle getirenler bizleriz, bu bilinen bir gerçektir ve bunun alternatifini yaratıp masum canlarımızı yaşanılabilir bir ortamda korumak ve beslemek yine bizlerin sorumluluğudur! Fakat karşımıza çıkan tablo çok daha vahim...

Açılan barınakların koşulları öyle kötüdür ki dışarıdan insan kabul edilemeyecek duruma gelinmiştir. Var olan veya kısa bir süre önce kapatılan barınaklarda hayvanlar açlıktan bir deri bir kemik birakiliyordu, ölen veya öldürülen köpeklerin çukurlarda üst üste atıldığı yürek yakan fotoğrafların da yayılmaya başlaması tesadüf değildir. Bütün bunlar kabul edilemez hayvan hakları ihlalleridir. Ve bu konuda yetkililerin üzerinde baskı yaratmak bizlerin görevidir.

 Üstünde duracağımız bir konu ise, son zamanlarda gündeme getirilen sokak hayvanlarının toplatılma şekilleri.. İplerin sokaktaki dostlarımızın boynuna geçirilmesiyle adeta işkence ederek toplanan canlarımızın yerine bu vahşete dur! diyoruz.. hayvanları yaşam alanlarından koparıp üstüne üstlük bu şekilde rezil koşullarda yaşatan sorumsuz ve hayvan düşmanı belediyecilikle sonuna kadar hesaplaşma amacındayız!

    Değinmek istediğimiz bir diger konu ise maalesef bir köpeğin, motora saldırması kadar gündeme getirilmeyen en büyük problemimiz: araba veya motor carpan sokak canlarımız. Her gecen gün artan kazalar belediyeciliğin ücretsiz bir veteriner kliniği açmaması problemini çok daha görünür kılmaktadır! ve açıktır ki sırf bu yüzden yaşama devam edebilecek onlarca dostumuz ölüme terk ediliyor. bilinçli kesimin gücünün yetmeyeceği pahalılıkta olan tedavi masrafları, vicdanımızın kaldıramayacağı ve sessiz kalmayı kabul etmeyeceğimiz bir gerçektir!

Son olarak bir kez daha açıkça belirtmek için taleplerimizi sıralamak istiyoruz:

1-Sokak canlarımızın zehirlenerek katledildiğini görüyoruz ve derhal durdurulmasını ve faillerinin yakalanarak, onlara  hak ettikleri cezanın uygulanmasını talep ediyoruz.

2-Dostlarımız için yaşanılır, konforlu ve düzenli; halktan her kişinin geçip kontrol yapabileceği ve hayvan sahiplenebileceği bakim evlerinin açılmasını talep ediyoruz. Karınlarının doyması, sığınacakları çatılarının olması belediyenin sorumluluğudur ve bunu tekrar tekrar hatırlatmaktan geri durmayacağız.

3-Sokakta kalan canlarımız için çarşı, deniz ve mahalle aralarında yapilan mama veya kırıntı dağıtımlarinin denetlenmesini ve periyodik olarak yapılmasını, bu şekilde de açlıklarının ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu, karşılaşılan birçok sorunun önüne geçecek elzem bir çözümdür!

4-Kışın olumsuz hava koşullarından etkilenen, sığınacak yeri olmayan dostlarımız için boş alanlara kulübeler yapılmasını talep ediyoruz!

5-Yaralanan, hastalanan, sakatlanan dostlarımızı maddi sıkıntılar yaşamadan götürebileceğimiz ücretsiz bir klinik talep ediyoruz.

-Samandağ özgülünde hayvanların karşılaştığı muameleler suçtur! ve suçluları tanıyoruz. Ranta dayalı devlet sisteminin insan ve hayvan haklarını gözardi ettiği, dahası bundan bile kendilerine pay biçip dudak uçuklatan bakım masraflarından tutun hayvanları bir eşyaymışçasına alıp satmaya kadar birçok onursuzluğu yaptığını görüyoruz. Belirttiğimiz talepler, halkın emeklerinden milyonlar kazanan belediyenin sermayesinden hiçbir şey kaybettirmeyecektir ve bu yüzden bizler, sessiz canlarımıza ses olmaya cüret edenler, taleplerimiz doğrultusunda harekete geçilinceye kadar olayları takipte kalacağız!


Bu haber 118 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM