Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
CAN: ÜLKEMİZİN %90 ‘I DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA
GÜNDEM
2021-08-17 13:05

CAN: ÜLKEMİZİN %90 ‘I DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA

 

CAN: ÜLKEMİZİN %90 ‘I DEPREM TEHLİKESİ ALTINDA

       TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilciliği tarafından 17 Ağustos 1999 Depreminin yıl dönümü dolayısıyla Basın Açıklaması yapıldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can ; Depremin bir doğal afet olmadığını, bir doğa olayı olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi.

17 Ağustos Yalova ve Gölcük depreminin 22.yılı, unutulmamalı ve unutturulmamalı. Ülkemizin %90 ‘ı deprem tehlikesi altında olduğunu unutmamak gerekir. Aktif bir Tektonik kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, gelecekte de geçmiş dönemlerde yıkıcı depremlerin olduğu gibi değişik büyüklüklerde depremleri yaşamaya devam edecektir. Deprem bir doğal afet değil, bir doğa olayıdır.

Bu doğa olayını, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, düşük nitelikli kentleşme ile doğal afete dönüşmektedir. Bilinmelidir ki doğa kaynaklı olan depremleri önlememiz mümkün değil ancak depremlerin bir doğal afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir. Depreme karşı hazırlıklı olma ve zarar azaltma çalışmaları ülkemizin birinci önceliği olmalıdır. Biz biliyoruz ki, doğal olan depremdir, doğal olmayan ise afettir. Bu acı olayları tekrar yaşamamak ümidi ile, ölen canlara rahmet dilerken, afetlere karşı sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkı hepimizin hedefi olmalıdır. Saygılarımla”


Bu haber 3663 kez okundu.

SON YORUMLAR

Samandağ Gazetesi Her Hakkı saklıdır © 2015 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

ALPTASARIM